Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü’nde Osmaniye, Nurdağı ve İslahiye deprem bölgelerinde son durum değerlendirmesi yaptı. Bakan Koca açıklamasında, yapıların depreme dayanıklılığı konusuna değinerek sağlık kurumlarının depremde daha fazla hayati önem taşıdığına vurgu yaptı. Bakan Koca, Sağlık Bakanlığı’nın da depreme dayanıklılık araştırma çalışmaları konusunda harekete geçtiğini belirterek şöyle konuştu: “Kaçınılmaz, ortak gündem olan “yapıların depreme mukavemeti” konusunda, sağlık kurumlarının daha da hayati önemi sebebiyle Bakanlığımız harekete geçmiş durumdadır.”

Depreme Dayanıksız Sağlık Kurumları Boşaltılacak

“Depreme dayanıklılık araştırma çalışmaları ülke genelinde yürütülmektedir. Koşullara uymayan binalar boşaltılacak” açıklaması yapan Koca, “Adana Çukurova Üniversitesinin Balcalı Eğitim ve Araştırma Hastanesi binası depremde orta düzeyde hasar gören yapılardan biri. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültemizin kadrosu, Balcalı hastanesinin tadilatı bitene kadar hizmetlerine Yüreğir Devlet Hastanesinde devam edecek. Gaziantep’te 16 Devlet Hastanesi, 1 Üniversite Hastanesi, 4 Sahra Hastanesi, 1. basamak sağlık kurumlarının önemli kısmı hizmetlerine devam ediyor. Eczanelerimiz yeterli. Gaziantepli depremzede hastalarımızdan 25.276’sı taburcu oldu. Toplamda 636.940 kişiye sağlık hizmeti verdik” bilgilerini paylaştı. 

Dr. Mustafa Soysal Hayatını Kaybetti! Dr. Mustafa Soysal Hayatını Kaybetti!

Su Güvenliği Çalışmalarında Bilgilendirdi

Koca, içme ve şebeke suyu çalışmaları hakkında, “Osmaniye’de ve Gaziantep’te su klorlama çalışmaları, suda bakiye klor ölçümleri, mikrobiyolojik ve kimyasal analizler devam ediyor. Ölçüm ve analizler, şebeke suyunun içme suyu olarak kullanılmaması gerektiğini gösteriyor” açıklamasında bulundu.

Kaynak: T25

Editör: Ertuğrul Gülmez