Astım Alarmı: 2025'te Dünya Genelinde 400 Milyon Kişiyi Etkileyebilir Astım Alarmı: 2025'te Dünya Genelinde 400 Milyon Kişiyi Etkileyebilir

Resmi Gazete’de dün yayınlanan Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü duyurusuna göre; çocuklar için 10 bin dozluk difteri-tetanoz aşısı açık teklif usulü ile satın alınacak. Aşıların marka, model ve menşei konularında sınırlama getirilmezken, firmaların ürünlerin tamamı için teklif verebileceği vurgulandı. İhale teklifleri, 26 Ocak’a kadar alınacak, ne zaman sonuçlanacağı ise henüz net değil.

Çocukluk çağı aşılamalarının, pandemi kısıtlamaları döneminde azalması endişe yaratıyordu. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), çocukluk çağı aşılamalarının Kovid-19 salgını ve aşı karşıtlığı sebebiyle 2021’de son 30 yılın en büyük düşüşünü kaydettiğini açıklamıştı.

11 Milyon Doz

Türkiye’de aile hekimleri aracılığıyla devam eden aşılamada oransal olarak büyük düşüş görülmese de, göç akınıyla tetiklenen bir kızamık salgını ile çocuk felci salgını riski yaşandığı belirtiliyor. Bazı sağlık meslek örgütleri, başta kırsal bölgeler olmak üzere, çocuklarda kullanılan verem, çocuk felci, Hepatit B, kuduz gibi aşıların tedariğinde zorluk yaşadıklarını açıklarken, Bakanlık son olarak 16 Ağustos’ta dört grup çocukluk dönemi aşısına 11 milyon dozluk takviye yapmıştı. Bakanlık yıl boyunca yaptığı dikkat çeken çocukluk çağı aşı alımlarına son olarak difteri-tetanoz grubunu eklemiş oldu.

Editör: Sinan Yıldırım