81 il UMKE sorumluları whatsap grubundan gelen talimatla 81 ile çıkış talimatı verildi. Dünyanın hiçbir yerinden böyle bir büyük depremden 15 dakika sonra reaksiyon verebilecek bir ekip yok. 

Dr. Mustafa Soysal Hayatını Kaybetti! Dr. Mustafa Soysal Hayatını Kaybetti!

112 başhekimler grubu, umke sorumlular grubu gelen talimatlara anından cevap verip harekete geçti. 04:32 ile 04:59 arasından 30 dan fazla il nöbetçi umke ve 112 ekiplerini çıkardı. Depremden 2 saat sonra ise 81 ilden ambulans ve umke ekipleri bölgeye hareket etmişlerdi. 

112 ve UMKE çalışanlarına insan üstü gayret ve başarılarından dolayı canı gönülden şükranlarımızı sunarız. Yeri geldi can kurtardılar, yeri geldi insani yardımda bulundular. 

Genel müdür, daire başkanları, umke sorumluları ilk 72 saat hiç uyumadılar. 72 saatten sonra yorgun düşen bünyeleri kendiliğinden yere yığıldı. Birçok başarı ve kahramanlıklık yaşanadı. Enkaz altına girip hastaya ulaşan kahramanlar, ambulansta yaralıları tedavi için uğraşanlar, yemek olduğu halde yemeyen, su olduğu halde içmeyen doktorlar, hemşireler, att, paramedikler, şoförler... 

GİZLİ KAHRAMANLAR

Ambulansların getirdiği yaralıları vakit kaybetmeden ameliyata alan saatlerce ameliyathaneden çıkmayan cerrahlar, doktorlar ve hemşireler her ne kadar basında öne çıkmasalar dahi büyük işlere imza attılar.

BİZDE VARIZ

Aile hekimleri... 81 ilden gönüllü aile hekimleri bölgede kurulan sahra hastaneleri ve TUN ( tıbbi uç nokta)  çadırlarından görev almak için başvuruda bulundu.

KAMU HASTANELERİ

Kamu hastaneleri genel müdürlüğünce başta şehir hastaneleri olmak üzere devletin tüm hastaneleri bölgede yaralanan vatandaşlarımız için can siperhane görev aldı.

Editör: Ertuğrul Gülmez