Milyonlarca memur ve memur emeklisi TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerinin ardından maaş zammına odaklanmış durumda.

Enflasyon martta aylık bazda yüzde 2,29 artarken yıllık bazda yüzde 50,51 oldu. Mart ayı enflasyon rakamları ile beraber 3 aylık memur enflasyon farkı da ortaya çıkmış oldu. Peki Temmuz ayında emekli ve memurlar ne kadar zam alacak? Ekonomist Muhammet Bayram cevapladı.

Bayram açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Mart ayı enflasyon rakamları açıklandı. Yıllık bazda ciddi enflasyon düşüşü söz konusu. Yine geçen sene mart ayında yüzde 5’ler seviyesinde olan enflasyon şu an daha düşük bir seviyede. Bu anlamda bakacak olursak enflasyonda baz etkisinden dolayı da hızla düşme eğilimine girileceğini öngörüyoruz.

‘MEMUR VE EMEKLİ MAAŞ ZAMMI İÇİN SON 3 VERİ KALDI’

Şu anda ocak, şubat, mart aylarını içeren 3 aylık enflasyon yüzde 12.52 seviyesinde. Buna nisan, mayıs ve haziran ayları da eklenecek. Böylelikle memur ve emeklilerin maaş zamları belli olacak. Memur ve emekli maaş zammı için son 3 veri kaldı.

‘YÜZDE 30’LARA YAKIN BİR ENFLASYON FARKI OLACAK’

Temmuz ayında yapılacak zam birebir enflasyon rakamlarına göre olacak. Enflasyonun daha da düşeceğini öngörecek olursak yüzde 30'lar seviyesinde enflasyon farkı oluşacağını söyleyebiliriz. Bunu söylemek için şu an erken, önümüz seçim. Deprem felaketinden dolayı enflasyon o bölgelerde ölçülemiyor. Ama yüzde 30’lara yakın bir enflasyon farkı olabileceğini düşünüyoruz.

MEMUR VE EMEKLİLERE NE KADAR ZAM YAPILACAK?

Sosyal refah payı ile beraber yüzde 30 zam yapılacağını düşünüyorum.

Şu anda enflasyon yıllık bazda yüzde 50 seviyesinde. Sene ortasında yıllık enflasyonun yüzde 35-40'lar seviyesinde olacağını öngörüyoruz. Sene sonu itibarıyla yüzde 20-25'lik bir enflasyon bekleniyor.

Yüzde 35-40'lı rakamlar bir önceki yılın aynı ayına göre enflasyon rakamlarıdır. 2023 yılı ilk 6 aylık enflasyonun daha düşük çıkacağını öngörüyoruz.

Memur ve emekliler de yüzde 25 ile yüzde 30’luk bir zam farkı alırlar diye tahmin ediyorum.

Türk Profesör Özel Hastane Fiyatına İsyan Etti: Hastanemetre İşliyor Türk Profesör Özel Hastane Fiyatına İsyan Etti: Hastanemetre İşliyor

En düşük emekli maaşlarına 2 bin lira artış yapıldı. Bu diğer emeklilere yansıtılmadı. Nisan ayının ilk haftasında Meclis çalışacak, daha sonra ise seçim için ara verecek. 14 Mayıs’ta seçim yapılacak. Ben 7500 liranın üzerinde maaş alanlar için bir ara zam yapılacağını düşünmüyorum, zam haziran ayında gerçekleşecektir.

ASGARİ ÜCRETE NE KADAR ZAM YAPILACAK?

Asgari ücrete ilişkin sayın Cumhurbaşkanımız açıklamalarda bulundu. Ara zam yapılacağını söyledi. Temmuz ayında yapılacak ara zam memur ve emeklilere yapılacak zam kadar olabilir. Yüzde 25-30 arasında bir ara zam düşünüyorum.

İşverenin de maliyeti burada önemli. Asgari ücret tutarı kadar gelirlerde devlet vergi ve sigorta primi almıyor. Gelirinden vazgeçtiği tutarlar da var bunu dikkate almak lazım. İşveren maliyeti açısından da yüksek bir asgari ücret beklemiyorum. Sene ortası itibarıyla yüzde 25-30 arası bir zam yapılabilir.”

Editör: Ertuğrul Gülmez