17 ekonomistin katılımıyla sonuçlanan enflasyon beklenti anketine göre 2023 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 61,01 oldu. Bu tahmine göre TÜFE endeksi yıl sonu 1.816,92 seviyesine yükselecek.

Bu rakama göre hesaplarsak; yılın ikinci yarısı için 6 aylık enflasyon oranı yüzde 34,43 olacak. Yani bu rakam refah payı hariç SSK ve Bağ-Kur emekli zammı olacak.
Yüzde 34,43'lük 6 aylık enflasyon rakamı değerlendirildiğinde memur enflasyon farkı ise yüzde 26,82 olacak.

Merkez Bankası'nın enflasyon tahminine göre; TÜFE endeksi 1782,95 seviyesine yükselecek. Bu rakam değerlendirildiğinde yılın ikinci yarısı için 6 aylık enflasyon oranı yüzde 31,92 olarak hesaplandı.

Sağlık Çalışanları Hak Ettiğini Alamıyor

Kamuda emsali memurlara göre en düşük ücretleri sağlık çalışanları alıyor. Göreve yeni başlayan bir sağlık teknisyeni en düşük devlet memuru maaşından sadece 300 lira fazla maaş alıyor. Daha önce sağlık personelinin geneli ortalama memur maaşı alırken seyyanen zam sonrasından sağlık personeli artık ortalama memur maaşını ile en düşük memur maaşı arasından bir yerden maaş alıyor. 

Hemşire Yardımcısı Hemşireden Fazla, Ambulans Sürücüsü Doktorla Aynı Maaşı Alıyor

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı

hemşire maaşı ne kadar ? 

Sağlıkta diğer kurumlarda eşine az rastlanan yeni gelişmeler olmaya başladı. Klinik destek personellerinin (hemşire yardımcısı)  1 yıllık devletten aldığı tüm gelirlerin toplamı bir hemşirenin 1 yıllık gelirinden daha fazla.

Doktor maaşı ne kadar? 

Ambulans sürücüleri ise diğer sürekli işçilerden daha fazla maaş almanın yanı sıra, gece ve haftasonu çalışma vb ek gelirlerle  112 de çalışan bir doktor ile hemen hemen aynı ücretleri almaktadır.  

Editör: Ertuğrul Gülmez