Habertürk yazarı Fatih Altaylı şehir hastanelerinin giderek artan talep karşısında çaresiz olduğunu dile getirerek yoğunluğa yanıt vermekte zorlanan personelin delirmek üzere olduğunu kaydetti.

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı,

O Başhekim Bir Daha Yöneticilik Yapamayacak O Başhekim Bir Daha Yöneticilik Yapamayacak

Şehir hastaneleri iyi ama giderek artan talep karşısında çaresizler. Yoğunluğa yanıt vermekte zorlanan personeli delirmek üzere. Tüm hastanelerde sağlık personeli canını dişine takmış yetişmeye çalışıyor ama fiziken imkansız bir işi başarmaya çalışıyorlar. Hastane sisteminin çökme noktasına gelmesinin önemli nedenlerinden biri çok açık biçimde göçmenler.

Türkiye’nin sağlık sistemi dört koldan çökme işaretleri veriyor. Suriye kökenli değil de, Türk vatandaşı iseniz işiniz zor. Randevu almak zor. Gittiğiniz randevuya vaktinde girebilmek zor. Çalışan iseniz, izin saatinde gittiğiniz hastanede o saatler arasında randevunuz bile olsa tedavi görmeniz hemen hemen imkansız."

Daha da beter olan taraf ise ilaç tarafı. Artık Türkiye’de hiçbir ilaç yok. Şaka değil. Aradığınız bir ilacı bulmanız imkansız hale gelmiş. Kanser ilaçlarını, pahalı, üretimi zor ilaçları geçtim, en sıradan antibiyotikler, basit ağrı kesiciler, sıradan nezle grip ilaçları, ateş düşürücüler, hatta boğaz pastilleri bile bulunamıyor. Eczaneler sürekli isyan eden müşteriler ile dolu. Eczacılar sürekli ecza depolarını arıyor, olmayan ilaçların peşine düşüyor, öfkeli hasta veya hasta yakınları eczacılarla tartışıyor."

Editör: Sinan Yıldırım