BD’nin San Diego şehrindeki California Üniversitesi’nden Prof. Dr. Duygu Kuzum ve ekibi, insan derisinden aldığı kök hücrelerle beyin organoidleri üretmeyi ve bunu farelere nakletmeyi başardı.

Hürriyet'ten Razi Canikligil'in haberine göre, tıp tarihinde bir ilk niteliğindeki nakil, nörolojik hastalıklar ile travmatik beyin hasarı tedavisine yönelik önemli bir başarı olarak görülüyor.

Türk bilim insanının son çalışmasına kadar, beyin organoidlerinin hasarlı bölgeye ameliyatla yerleştirildiklerinde beynin geri kalanıyla entegre olup olmayacakları ve beynin diğer sağlıklı kısımları gibi fonksiyonlarını yerine getirip getirmeyeceği bilinmiyordu.

Son çalışmayla ilk kez, fareye yerleştirilen insan beyni organoidlerinin yapısal ve fonksiyonel olarak fare beyninin kalanıyla bütünleştiği kanıtlandı.

Fare beynine yerleştirilen organoidler, bir süre sonra farenin gözüne tutulan ışık gibi görsel uyarılara cevap vermeye başladı ve tıpkı beynin görmeyi sağlayan kısmı gibi davranmaya başladı.

Sürekli Kilo Verip Geri Almanın Matematiği Çözüldü Sürekli Kilo Verip Geri Almanın Matematiği Çözüldü

Birçok nörolojik hastalığa umut olacak

Prof. Kuzum, yaptığı açıklamada “Bu teknoloji ile hasarlı beyin bölgelerinin fonksiyonlarını karşılayacak medikal protezler geliştirilebilir.

Bunlar, hastanın kendi hücreleri kullanılarak yapılacağından, uyumlu bir tedavi yöntemine dönüşebilir.

Hatta gelecekte, elektonik beyin organoidlerini programlayarak görsel hafızaları kaydetmek mümkün olabilir. Bu, hafızayı etkileyen birçok nörolojik hastalık için umut olacaktır” dedi.

Editör: Sinan Yıldırım