Kartal’da hemşire Ömür Erez’i öldürmekle suçlanan Rahmi Uygun ve ona yardım ettiği öne sürülen 2 kişinin yargılanmasına başlandı.

1 Milyon 123 Bin 211 Depremzedeye Sağlık Hizmeti Verildi 1 Milyon 123 Bin 211 Depremzedeye Sağlık Hizmeti Verildi

Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesindeki birinci duruşmaya, tutuklu sanık Rahmi Uygun, bulunduğu cezaevinden Ses ve İmajlı Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Öteki tutuklu sanıklar Musa Teymur ve Yücel Özcan ile taraf avukatları da salonda hazır bulundu.

Duruşmada müşteki avukatı, sanık Uygun’un savunma yapacağı sırada öteki tutuklu sanıkların salondan çıkarılmasını talep etti. Mahkeme heyetinin talebi kabul etmesi üzerine sanıklar dışarı çıkarıldı.

Uygun, başka sanıkların salondan çıkartılmasına reaksiyon gösterdi. Savunma yapmak istemediğini belirten Uygun, adil olmayan bir duruşmaya katılmak istemediğini lisana getirerek SEGBİS salonunu terk etti.

Salona tekrar alınan sanık Özcan, ameliyat olacağı sırada Rahmi Uygun’un kendisini ziyarete geldiğini, olayla hiçbir bağının olmadığını, maktulün vefatına üzüldüğünü, olaydan haberinin olmadığını söyledi.

Sanık Teymur ise olaydan bir gün evvel Özcan’ın kendisini arayarak, Konya’dan gelecek arkadaşı Uygun’u araçla otogardan alıp Kartal’a götürmesini istediğini aktardı.

Önceden tanımadığı Uygun’u Kartal’a götürüp yanından ayrıldığını, kendisinin de bir kafede oturduğunu anlatan Teymur, Uygun’un üzerinde rastgele bir silah görmediğini söz etti.

Bir mühlet sonra tekrar otomobile binen Uygun’da panik hali görmediğini lisana getiren Teymur, olayı polislerce yakalanınca öğrendiğini öne sürdü.

Musa Teymur ve Yücel Özcan, tahliyelerini talep etti.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Musa Teymur ve Yücel Özcan’ın isimli denetim kaidesiyle özgür bırakılmasına karar verdi.

Heyet, cumhuriyet savcısının temel hakkındaki görüşünü açıklaması ve eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı ertelendi.

İddianameden

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, tutuklu sanık Rahmi Uygun’un “tasarlayarak taammüden öldürme” cürmünden ağırlaştırılmış müebbet mahpusu, “ruhsatsız silah bulundurma” kabahatinden ise 1 yıldan 3 yıla kadar mahpusu isteniyor.

İddianamede, Uygun’a yardım ettiği tez edilen öbür şüpheliler Musa Teymur ve Yücel Özcan’ın ise “tasarlayarak taammüden öldürmeye yardım etme” kabahatinden 15 yıldan 20 yıla kadar mahpusu talep ediliyor.

Kartal’da 20 Ocak 2022’de yaşanan olayda, ???????Topselvi Mahallesi Kartal 10 No’lu Aile Sıhhati Merkezi’nde vazifeli hemşire Ömür Erez, Rahmi Uygun (39) tarafından sıhhat merkezi içinde silahla vurularak öldürülmüştü.

Olayın akabinde kaçan Uygun ile ona yardım ettiği belirtilen Teymur ve Özcan yakalanmıştı.

Editör: Sinan Yıldırım