12 Mayıs Uluslararası Hemşireler Günü her yıl dünya genelinde kutlanmakta, ülkemizde de çeşitli etkinlikler yapılmaktadır.

Ancak mevcut hayat pahalılığına karşın alınan düşük maaşlar, mobbing ve ağır çalışma koşulları nedeniyle Türkiye’de hemşireler, 12 Mayıs Hemşireler Günü’ne buruk girdi.

Cinsel İstismardan Tutuklanan Doktora Tahliye, Genç Kıza İftira Soruşturması Cinsel İstismardan Tutuklanan Doktora Tahliye, Genç Kıza İftira Soruşturması

Geçtiğimiz günlerde 700 binden fazla kamu işçisini ilgilendiren zam protokolü imzalanmış, bununla birlikte de en düşük kamu işçisinin taban aylığı 15 bin liraya yükseltilmişti.

Bu artış ile birlikte kamu işçisinin taban aylığı, en düşük memur maaşı olan 11 bin 848 TL’yi geçti. Alanında uzun yıllar eğitim almış ve sınav yoluyla atanmış olan birçok memurun tepki gösterdiği gibi on binlerce hemşire de meydana gelen ücret adaletsizliğine tepki göstermişti.

Bunun yanı sıra hemşirelerin sıklıkla maruz kaldığı mobbing, ağır çalışma koşulları gibi birçok etmen hemşirelik alanında istifaların artmasına ve hemşirelik mesleğinin tercih edilme oranının azalmasına neden olmuştur.