Sağlık çalışanlarının uğradığı saldırılara yönelik bakanlık tarafından hayata geçirilen "BEYAZ KOD" uygulaması Ağrı’da terör estiriyor.


Pandemi süreci ile başlayan randevu sistemi neticesinde sağlık hizmeti  erişimine en yakın ulaşımın 1 ay olduğu Ağrı’da personelin keyfi tutumu hasta ve hasta yakınları için mağduriyet oluştururken sağlık hizmetlerinin aksamasına da neden oluyor.
Her gün onlarca sağlık şikayeti ulaşan haber merkezimize DEVLETİN gücünü arkasına alan bir takım sağlık personellerinin keyfi tutumu ve işgüzarlığı neticesinde yaşanan mağduriyet geçiğimiz Pazar günü yeniden gündem maddemiz oldu.


Ağrı merkez ceylanlı köyünden G.E isimli hasta yaklaşık …5  gün önce aldığı randevu sonucu gittiği Ağrı Eğitim ve Araştırma Hastanesi MR görüntüleme hizmeti personelin keyfi tutumu neticesinde hasta ve hasta yakınları için mağduriyet yarattı.

Memurlar Masaya Bu Teklifle Gelecek Memurlar Masaya Bu Teklifle Gelecek


İddialara göre C.E eşi ve çocuğu ile önceden planlanmış olan MR çekimi için 11.03.2023  saat 01:30 da Ağrı Eğitim ve Araştırma Hastanesine gitti.
Hasta G.E ‘nin eşi saat 01:25 i gösterdiğinde ulaştıkları merlkezde görüntüleme işleminin gerçekleşeceği odanın kapısını çaldı.
Çekyat üzerinde yatan iki çalışan kapının açılmasının ardından hasta yakını C.E ye uygunsuz ifadelerle bağırdı.Hasta yakını C.E üsluplarını düzeltmeleri yönünde uyarıda bulundu.


 Buna mukabil ‘’bizim dinlenme saatimiz’’ diyen çalışanlar hasta yakınının randevu saatini hatırlatması üzerine agresif tavırlarını sürdürmeye devam etti.
Hasta yakını C.E cep telefonunu çıkararak yaşananları kayıt altına almaya başladı.
Keyfi tutumunu sürdüren görüntüleme teknisteni,hasta yakınının elindeki telefonu almak isterken hasta yakını müdahale ederek çalışanın bileğini tuttu.
   Sırf bileğini tuttu diye, hastahane den kolu  kırıldı raporu sağlık çalışanları arasında sahte bir rapor düzenlendiği gelen bilgiler arasında.


BEYAZ KOD ile çağrı yapan çalışanlar hasta yakınından şikayetç oldu. Hasta yakını hasta ve oğluyla birlikte karakola götürüldü.
Olay bununla bitmedi.
Evde küçük çocuğunu bırakan aile durumu karakolda anlatırken bebeklerinin uyanması ihtimaline karşın ifadelerinin alınarak serbest bırakılmaları gerektiğini ifade etti.


Şikayetçi teknisyenlerin randevusu bekleyen hastaların görüntüleme süresini beklediği ve saat 06 :30 da karakola geldiği bu saate kadar evde küçük çocuğu bulunan ailenin karakolda tutulduğu,aynı zamanda hastanın sağlık hizmeti alamadığı öğrenildi.
Beyaz Kod uygulamasının keyfi tutumlar nedeni ile haksızlıklara neden olduğunu iddia eden hasta ve hasta yakını çalışanlardan şikayetçi oldu.
Geceyi karakolda geçiren aile bu uygulamanın istismarının önüne geçilmesi ve personelin kamu çalışanı yükümlülüklerini yerine getirmesi için Ağrı İl Sağlık Müdürrlüğü ve Ağrı Eğitim Araştırma Hastanesi yönetimine çağrıda bulunarak personelin bu keyfi tutumunun önüne geçilmesi gerektiği noktasında uyarıda bulundu.

Editör: Sinan Yıldırım