Royal College of Nursing sendikasına mensup hemşirelerin grevi Pazar gece başlayacak ve Pazartesi gün bitene kadar sürecek. 28 saat boyunca devam edecek grev kapsamında ilk defa yoğun bakım ünitelerindeki hemşireler de iş bırakacak. Sendikanın ulusal muafiyet olmamasını istemesi üzerine bu karar alındı. Sadece ülkenin bazı bölgelerinde kritik önemdeki ünitelerde hemşireler grev yapmayacak.

Memurlar Masaya Bu Teklifle Gelecek Memurlar Masaya Bu Teklifle Gelecek

'EN ENDİŞE VERİCİ GREV'

İngiltere’nin Ulusal Sağlık Sistemi olan NHS’in altı biriminden birinin, yoğun bakım ve çocuk servisi gibi bazı birimler için hemşireleri göreve çağırma hakkı olacak.

Sağlık yöneticilerinin temsil edildiği NHS Providers isimli kurumdan Julian Hartley, bu grevin şimdiye kadar yapılan “en endişe verici” grev olduğunu aktardı.

'HASTALAR İÇİN BİR RİSK'

İngiltere’nin batısındaki bir NHS biriminin başında bulunan Nick Hulme ise “grevlerin büyük bir aksamaya yol açacağını ve hastalar için risk teşkil ettiğini” aktardı. Hulme, BBC’de katıldığı programda bütün tarafları bir an önce anlaşmaya varmaya çağırdı. Londra’daki bir kanser hastanesinde hemşire olan Preya Assi, “Çok umutsuzuz, meslektaşlarımla işin buraya gelmesini istemezdik” dedi. 

Editör: Sinan Yıldırım