Memurlara Kira Yardımı Konusunda Yeni Gelişme! Memurlara Kira Yardımı Konusunda Yeni Gelişme!

En kritik anlarında vatandaşların yardımına koşan 112 Acil Sağlık çalışanları, 2022 yılında da adeta zamanla yarıştı.

Yaklaşık 7 milyon kilometre yol kat eden ambulanslar hastaların umudu oldu. İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, 112 acil sağlık hizmetlerinin hava, kara ve motorize ekipler ile birlikte 205 bin hastaya sağlık hizmeti sunduğunu söyledi. 

“UÇAK AMBULANS İLE 72 HASTA ŞEHRİMİZE GETİRİLDİ”

2022 yılının acil sağlık hizmetleri alanında son derece verimli ve başarılı geçtiğini vurgulayan Prof. Dr. Koç, “İlimizde 86 acil sağlık hizmetleri istasyonumuz, 128 ambulansımız ve profesyonel ekiplerimizle acil çağrılara ilk 10 dakikada ulaşım oranımız merkezde yüzde 98’lerin üzerine, kadar yükselmiş durumdadır. 2022 yılında helikopter ambulanslarımızın ulaştığı vaka sayısı 296 olarak gerçekleşmiştir. Uçak ambulans ile farklı illerden 72 hasta ise aynı dönemde hastanelerimizde tedavi edilmek üzere şehrimize nakil edilmiştir” dedi. 

“39 ACİL İSTASYON İNŞAATI TAMAMLANDI”

İl Sağlık Müdürlüğü olarak hizmette aksama olmaması adına önemli çalışmalar yaptıklarının da altını çizen Prof. Dr. Koç, “Fiziki şartları oldukça kötü durumda olan 39 istasyonumuzu dört yıl gibi kısa bir sürede hayırseverlerimiz, belediyelerimiz ve bakanlığımızın gönderdiği bütçeyle yenileyerek temel ihtiyaç malzemelerinin ve teknolojik cihazların tamamını modernize ettik. İnşaatı devam eden ya da ihale aşamasında olan 23 istasyonumuzla ilgili olarak da çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Toplamda 62 istasyonumuzu yenileme hedefimize inşallah en kısa sürede ulaşmayı arzu ediyoruz” dedi.

“GEREKSİZ ÇAĞRILARDAN KAÇINALIM”

2022 Ocak ayından bu yana gelen 443 bin 799 yardım çağrısına yanıt veren 112 acil sağlık ekiplerinin zaman zaman asılsız çağrılar ile de meşgul edildiğinin altını çizen Prof. Dr. Koç, “Vatandaşlarımızdan ricamız, gerçek hastalara ulaşmayı engelleyecek olan gereksiz çağrılardan kaçınmalarıdır. Unutulmaması gerekir ki meşgul edilen ve gereksiz aranılan her çağrı bir insanın hayatına mâl olabilir” diyerek bu konuda daha duyarlı davranılması gerektiğini söyledi.

“HAYATA YOL VERİN”

Bir insanın hayatını kurtarmak için saniyelerin bile önemli olduğunu, vatandaşların trafikte ambulansa yol vererek bir hayatın kurtarılmasına yardımcı olabileceğini de vurgulayan Prof. Dr. Koç, “Hastaların veya yaralıların hayata tutunması için saniyelerle yarışan ambulansın trafikte geçiş üstünlüğü olduğunu unutmayın” diyerek sözlerini tamamladı.

Editör: Ertuğrul Gülmez