Sağlık Personeli olmalarına rağmen işçi statüsünde görev  yapıyorlar. 

Diğer işçilerin aksine işe KPSS puanı ile girdiler. Ancak KPSS’siz işe giren birçok meslek kadroya geçerken paramedikler kapsam dışı bırakıldı. 

Sağlıkla ilgili yüksek okul mezunu olmalarına rağmen sistemin dışından tutuluyorlar. 112 acil sisteminde ne ekip sorumlusu olabiliyorlar ne de modül eğitimleri alabiliyorlar. 

Emsali memura göre de ücretleri düşük olan sürekli işçi paramediklerin emekleri hiçe sayılmakta. 
Paramedikler sorunlarını şu şekilde dile getirdiler; 

Memurlar Masaya Bu Teklifle Gelecek Memurlar Masaya Bu Teklifle Gelecek

Bizler 2019 yılında Sağlık Bakanlığı 112 Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Ambulans Sürücüsü olarak istihdam edildik.

Alım şartlarımızda;
- Üniversitelerin Paramedik (İlk ve acil yardım bölümü) mezunu olma,
- Ön Lisans KPSS Puanı,
- Sözlü ve Uygulamalı mülâkatları başarı ile yerine getirmek,
- Psikoteknik vb. şartları taşımak zorunlu tutuldu.

Bu aşamaları geçtikten sonra bizler 4D işçi kadrosuyla göreve başladık.

112 Acil Sağlık Hizmetlerin de çalışan İşçi Paramedik (İlk ve Acil Yardım Teknikeri) Sürücülerin Problemleri
Bulunduğumuz 4D işçi kadrosu sebebiyle Ambulansta aynı ekipte çalışan memur arkadaşlar gibi 24 saat usulüne göre çalışamıyor ve hastaya müdahale edemiyoruz. Bu durum sistemin aksamasına ve birçok noktada işlerin yürüyemez hâle gelmesine neden olmaktadır.

Paramedik Sürücülerin 4D Kadrosundan Dolayı Sahada Yaşadığı Problemler

-Bizler Profesyonel Anlamda Sağlık bilgisine sahip olmamıza ve Acil Tıp Teknikerliği bölümünden mezun olmamıza rağmen önümüze konulan mevzuat nedeniyle diplomamızı kullanamıyoruz

-Özellikle çoklu vakaların bulunduğu durumlarda Ambulans sürücüsü olmamıza rağmen hastaların hayatlarını düşünerek hastalara diplomamızın gereği şekilde müdahale etmek zorunda kalıyoruz bu da herhangi bir olumsuzluk durumunda maalesef bizleri ve bakanlığımızı hukuki anlamda zor duruma düşürmeye sebebiyet vermektedir.

- 24 Saat usulüne göre çalışan 112 sisteminde 12 saat usulüne göre çalıştırılmaktayız, memur arkadaşlar 24 saat nöbet tutarken bizlerin bu şekil çalışması ekip bütünlüğünü ve işleyişi bozmaktadır.

-Ayrıca iş kanununda bir işçinin 12 saatten fazla çalışması yasakken Acil Sağlık Hizmetleri 24 saat kesintisiz hizmet vermekteyken ve 8 saat usulüne göre çalıştırıldığımız için nöbete gidecek olan arkadaşlarımız ulaşım problemi yaşamakta ve nöbetten çıkan arkadaşlarımızda maalesef evlerine gidememektedir. Gece nöbete gelecek olan da, nöbetten çıkacak olan da maalesef can güvenliği ile alakalı sokaklarda problem yaşamaktadır. Özellikle kırsalda çalışan arkadaşlarımız ulaşım hizmetleri olmadığından dolayı çok fazla sıkıntı yaşamaktadır.

-Birçok arkadaşımızın eğitmenlik sertifikaları olmasına rağmen bu yetkinliklerini maalesef mevcut kadro sıkıntısından dolayı kullanamamaktadır.

-Birçok bölgede sürücü eksiği olmasına rağmen 4D kadrosundaki mevzuatlar gereği bizler ek mesai yapamadığımız için görev alamıyoruz. Ama memur kadrosunda bulunan kişiler ek nöbete gidebiliyor, bu da iş barışını olumsuz etkileyerek işleyişin aksamasına neden olmaktadır.

Paramedik nedir?

-Ülkemizde doktorlar haricinde ilaç yapabilen tek meslek grubudur.
-Doğum yaptırabilen 3 meslek grubundan biridir.
-Hastayı entübe edebilen 3 meslek grubundan biridir.
-Kalbi duran bir hastayı geri döndürmek için yapılan işlemlerde doktor dışında ekip şefliği yapabilen tek meslek grubudur.

Talebimiz;

Biz 4D sürekli işçi statüsünde çalışan, paramedik diplomasıyla göreve başlatılan ambulans sürücüler olarak, statü değişikliği veya kadro değişikliği yapılarak bu problemlerin ortadan kaldırılmasını istiyoruz. Biz üniversite mezunu sağlık işçilerine paramedik diploma yetkisi verilerek daha etkin bir şekilde görev almayı talep etmekteyiz. İşe alım sürecinde diplomalarımız sistemde kayıtlı olmasına rağmen hastaya müdahale edemiyor, sürücülük dışında sağlıkçı olarak çalışamıyoruz.

Eğitimini aldığımız fakat mevzuat nedeniyle kullanamadığımız ilaç yapabilme, hastayı entübe edebilme, doğum yaptırabilme ve kalbi duran hastayı geri döndürme işlemlerinde görev alabilme gibi yetkinliklerimizi ihtiyaç duyulduğunda hastalarımıza sunmak istiyoruz. Bizler yine ambulans sürelim ama ihtiyaç durumunda paramedik olarak görev alabilelim, hastalarımıza faydalı olabilelim istiyoruz.

Editör: Ertuğrul Gülmez