Memur ve memur emeklisine Ocak ayında yapılan toplam %30’luk zam oranı çalışanlarda beklentiyi giderememişti.

Asgari ücrete yapılan %55 oranındaki zam sonrasında kamu çalışanlarının da beklentisi aynı oranda bir zam yapılması olmuştu. Ancak hükümetin yaptığı artırımlı %30 zam oranı beklentileri karşılayamadı.

Yüksek enflasyon nedeniyle alım gücünün her geçen ay düştüğü bugünlerde, memur ve memur emeklileri özellikle sosyal platformlarda seslerini duyurmak için mücadele vermeye devam ediyor. Sendikaların %2 barajı nedeniyle kendi derdine düşmeleri sonrası kamu çalışanları ek zam verilmesi için sosyal medyada talepte bulunuyorlar.

Toplu sözleşme zammına ilaveten enflasyon farkının eklenmesiyle %16,48’lik oluşan zam oranı hükümet tarafından önce %25 olarak açıklanmıştı. Maaş zammına yapılan yoğun itirazlar sonrasında ise 5 puanlık daha artırıma gidilerek toplam %30 oranında memur maaş zammı uygulanmıştı. Yapılan zammın ardından en düşük memurun maaşı 11.848 TL’ye ulaştı.

Revize edilmesine rağmen toplam % 30’luk zam oranını düşük bulan memur ve emeklisi zamla beraber artan maaş cebine girmeden özellikle market ve diğer ihtiyaç ürünlerine gelin artışlar sonrasında ek zam konusunda seslerini yükseltmeye devam ediyorlar.

Memura Seçim Öncesi Ek Zam Kesinleşti Gibi! Memura Seçim Öncesi Ek Zam Kesinleşti Gibi!

İngiltere'yi Dehşete Düşüren Olay: 7 Bebeği Öldüren Hemşireye Müebbet Hapis Cezası İngiltere'yi Dehşete Düşüren Olay: 7 Bebeği Öldüren Hemşireye Müebbet Hapis Cezası

Seçimlerin 14 Mayısta olması ve bozulan ekonomi dolayısıyla oylarında düşüş yaşama korkusu bulunan iktidar partisi yükselen bu sese karşılık verme ihtiyacı hissettiğini ve yüzde 15 gibi bir ek zam oranının konuşulduğu iddia edildi.

Sosyal medyada Ankara Kuşu olarak bilinen genelde aldığı bilgiler doğrultusunda tahminler yapan hesap, seçim öncesi Nisan ayında ek bir zammın yapılacağını belirtmişti. Bununla birlikte iddialar giderek yayılmaya başlandı.

Kulislerde dolaşan bilgilere göre bu zamla birlikte memurların ve emeklilerin de gönlünü almak isteyen iktidar partisinin toplamda yüzde 45 zamla birlikte seçime giderken elindeki kozları güçlendirmeyi amaçladığı iddia edilmektedir.

Editör: Ertuğrul Gülmez