Çanakkale Tabip Odası Başkanı Dr. Ayşe Güneş, 1 Nisan’da Çanakkale Devlet Hastanesi Acil Servisi önünde boşandığı Dr. Niyazi Akay’ın saldırısına uğradı. Saldırıdan arabasına binerek kurtulan Güneş için geçtiğimiz günlerde, Türk Tabipler Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın da katılımıyla destek açıklaması yapıldı.

Güneş, boşanma sürecini ve yaşadığı saldırıyı anlatırken “Bir kadın, kocasından boşansa dahi ondan kurtulamıyor. Kendisi istediği özgürlüğe sahip, her istediğini yapabiliyor ama kadına bu hakkı vermek istemiyor. Bir maldan daha kıymetsiziz. İşin kötüsü, hukuk karşısında da bu böyle” ifadelerini kullandı.


‘ÖLÜMLE TEHDİT EDİLDİM, PSİKOLOJİK ŞİDDET GÖRDÜM’

Ölümle tehdit edilmesinin yeni bir durum olmadığını söyleyen Güneş, bir yıl önce boşandıklarını, fakat iki yıldır boşanma mücadelesi verdiğini dile getirdi. Bu süreçte ölüm tehdidi aldığını, psikolojik şiddete maruz kaldığını belirtti. Boşanmanın Akay tarafından kabul edilmesini beklerken farklı bir durumla karşılaştığını anlatan Güneş, “Mevcut şiddetten uzak durmaya çalıştım, kavga çıkmasın diye sözcüklerimi dikkatli seçtim. Böyle bir hayat biçimim vardı. Bununla yaşamaya da alışmıştım. Bunun bir müddet sonra biteceğini, zamanla kabullenileceğini düşünüyordum. Öyle olmadı. Sustukça, başvuruda bulunmadıkça, hukuki destek almadıkça, karşı tarafın bundan büyük bir cesaret ve güç aldığını gördüm” dedi.

‘POLİS SALDIRGANI YAKALAMAYA ÇALIŞMADI’

Erkeklerin kadınlar üzerindeki iktidarını kaybetme halinde bir öfkeye kapıldığını vurgulayan Güneş, “Onun üzerimdeki iktidarını kaybetmesi, benim hayatımı yoluna koyabilmem ve ona muhtaç olmamam, onsuz kötü olmamam hatta ondan ayrılınca daha mutlu olmam... Erkeklerde genel olarak bu duygular oluşuyor. Çocukları alıp verme sırasında sudan bir sebeple sıkıntı çıkabiliyor. ‘Onsuz mutlu olacağınıza yok olun, hatta ölün’ istiyorlar” şeklinde konuştu.

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Mobbing İddiası Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Mobbing İddiası

‘POLİSE ‘CUMHURBAŞKANINA HAKARET OLMADIKÇA KİMSEYİ YAKALAMIYORSUNUZ’ DEDİM’

Güneş, kendisine saldıran Akay’ın olaydan sonra yakalanmamasına tepki gösterdi. “Ben bunları yaşarken, o yarım saat boyunca, çocukların gözü önünde, elinde bıçakla bağırıp çağırıyor, karışan yok, tutan yok” dedi.

"GÖZALTINDA İKEN İLK KEZ SOKAKTA RAHATÇA DOLAŞTIM"

Olayın ardından iki gün boyunca evinden çıkamadığını ancak kendisine saldırın failin dışarıda dolaştığını dile getiren Güneş, fail gözaltına alınana kadar kendisinin evde hapsolduğunu söyledi. Güneş, “Ben bunu reddediyorum, evimde saklanmayı reddediyorum. Korunmak istemiyorum, saldırganın engellenmesini, uzak durmasını istiyorum. Bu bir korku değil ama karşınızdaki kişi psikopatça hareketler yapıyor ve onu engelleyen hiçbir şey yok. Daha sonra bu kişi gözaltına alındı, üç gün sürmedi. O üç gün boyunca ilk kez ‘biri beni takip ediyor mu?’ diye düşünmeden dışarıya çıkabildim” dedi. Güneş, failin tekrar serbest bırakılmasına da tepki göstererek, “Yargı neden suç işleyeni bu kadar rahat ettiriyor? Mağdur olan kadına bir de kendini koruma sorumluluğu veriyorlar” ifadelerini kullandı.

Editör: Ertuğrul Gülmez