Uludağ Üniversitesi'nin Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi eski Ana Bilim Dalı başkanı ve Yüksek İhtisas Hastanesi kurucularından ve eski başhekimi ProfDrAyhan Özdemir yaşamını yitirdi.

O Başhekim Bir Daha Yöneticilik Yapamayacak O Başhekim Bir Daha Yöneticilik Yapamayacak

85 yaşında vefat eden Prof. Dr. Ayhan Özdemir bir süredir yoğun bakımda tedavi görmekteydi.

Aynı zamanda Bursaspor'un eski yönetim kurulu üyeliği görevinde de bulunan hocaların hocası merhum Prof. Dr. Özdemir 17 Nisan günü Bursa'da tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

PROF. DR. AYHAN ÖZDEMİR KİMDİR?

Uludağ Üniversitesi öğretim üyesi, Bursa Yüksek İhtisas Hastanesi başhekimi. 1963'te Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olduktan sonra Hacettepe Tıp Fakültesi'nde genel cerrahi asistanlığına başladı.

1965'te Milli Eğitim bakanlığının açtığı bir sınavı kazanarak Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) gitti. Burada genel cerrahi uzmanlık eğitimini tamamlayarak 1969'da Türkiye'ye döndü ve genel şirürji uzmanlık belgesi aldı.

Daha sonra yeniden ABD'ye giderek genel cerrahi "board" sınavını verdi, göğüs kalp damar cerrahisi ileri uzmanlık çalışmalarına başladı. Vest Virgmia ve State Üniversity of New York Upstate Tıp Merkezi'ne devam ederek eğitimini tamamladı. 1973'te Türkiye'ye döndü, göğüs kalp damar şirürjisi uzmanlık ve 1975'te doçentlik sınavlarını verdi.

1977 yılına kadar Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi servisinde çalıştı. Bu yıl Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne geçti. 1981 yılında profesörlüğe yükseldi. 1977'den 1992'ye kadar fakültenin Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi kürsüsünde öğretim üyesi olarak görev yaptı. Ardından Tıp Fakültesi'nin eski binasında açılan Yüksek İhtisas Hastanesi'ne atandı; bu hastanede 1999 yılına kadar göğüs kalp damar cerrahı ve başhekim olarak görevini sürdürdü.

Editör: Ertuğrul Gülmez