Şanlıurfa’da 2021 yılı sonlarında yapılan promosyon ihalesinde 3 yıllığına ve 9 bin 410 TL tutar karşılığında Yapı Kredi Bankası ile anlaşma imzalandığını hatırlatan Eryazğan, promosyon ödemelerinde yaşanan belirsizliği şöyle aktardı:

“Yüksek enflasyon oranı ve memur maaşına gelen zamlar sonrası ŞUAHED ve meslek örgütlerinin promosyon anlaşmasının  yetersiz olduğunu belirtmesi üzerine Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü ihale sözleşmesini dayanak göstererek ihaleyi 2023 yılının başından itibaren iptal ettiğini resmi bir açıklama yaparak ancak hangi şartlarda iptal ettiğini beyan etmeden sosyal medyadan duyurdu. 2022 Aralık’ta yeniden ihaleye çıktığını ilan eden İl Sağlık Müdürlüğü yapılan ihalede verilen maksimum tutarı yeterli bulmadığı ve ihaleye giren bankaların anlaşmış gibi yaklaşık olarak aynı tutar üzerinde yoğunlaşarak artırıma gitmediği gerekçesi ile, yine resmi bir tebliğ yapmadan, sosyal medya üzerinden iptal ettiğini duyurdu. Ocak 2023 sonunda İl Sağlık Müdürlüğü ihaleye çıkmadan, yine resmi bilgilendirme yapmadan, Halkbank ile anlaşıldığını duyurarak promosyon almak isteyenlerin sınırları belirsiz, promosyon genelgesinde olmayan ve ilgili bankaya sonsuz yetki veren bir muvafakatname kağıdını tebliğ tebellüğ etmeden, sosyal medya üzerinden duyurarak ‘bu belgeyi imzalamayanlar  promosyon alamaz’ tehdidi savurarak imzalamaya zorladı.”

Cinsel İstismardan Tutuklanan Doktora Tahliye, Genç Kıza İftira Soruşturması Cinsel İstismardan Tutuklanan Doktora Tahliye, Genç Kıza İftira Soruşturması

Şu anda resmi tebliğ bile yapılmayan o kağıdı imzalamayan aile hekimlerine promosyon yatırılmadığını, “zorla, baskıyla, tebliğ olmadan imzalatılan” sağlık çalışanları  ve hekimlere de kesinti yapılmak suretiyle bir miktar ödeme yapıldığını belirten Eryazğan, tüm üyeler için dava açacaklarını kaydetti. Eryazğan, şunları ifade etti:

Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği olarak Sağlık Bakanlığına soruyoruz; biz depremzede aile hekimlerine bu reva mı? Şeffaflık içermeyen, ilgili bankaya sonsuz yetkiler verilen bu evrak promosyon genelgesinin neresinde yazıyor, neresinde geçiyor? Tebliğ tebellüğ yapmadan, ilgili sözleşme şartlarını neden iptal edildiğini duyurmadan, ihale yapmadan anlaşma yapılmasının gerekçelerini bize açıklar mısınız?  Bu hukuksuzlukları neden kabul edeceğimizi de açıklayın! Depremin vurduğu bir ilde, hukukun, hakkın, şeffaflığın depremle yıkılmasını ve enkaz altında bırakılmasını kabul etmeyeceğiz. Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği olarak bu hukuksuzluğa maruz kalan ve promosyon ödemeleri hesaplarına geçirilmeyen tüm üyelerimiz için dava açacağız”.

Kaynak: Ajans Urfa

Editör: Ertuğrul Gülmez