Türk Tabipleri Birliği (TTB), Afacan Çocuk Sınıf Kitaplığı’ndaki 3,4 ve 5’inci sınıflara yönelik “Yaşlı Kadın ve Doktor” başlıklı bölüm içeriğinin hekimleri hedef alması ile ilgili 11 Nisan 2023 günü Milli Eğitim Bakanlığı’na yazı yazdı. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’na yazılan yazıda bilimsel gerçeklerle uyumlu olmayan kitabın hekimler hakkında ayrımcılık içerdiğine, önyargı oluşturduğuna ve hırsızlık suçlamasında bulunduğuna dikkat çekildi. 

Cinsel İstismardan Tutuklanan Doktora Tahliye, Genç Kıza İftira Soruşturması Cinsel İstismardan Tutuklanan Doktora Tahliye, Genç Kıza İftira Soruşturması

Saldırıları Teşvik Eden İçerik Yayından Kaldırılsın!

Hekimlere ve tüm sağlık emekçilerine yönelik saldırıların yoğun yaşandığı bir ortamda çocukların farkındalık ile yetiştirilmesi için çaba gösterilmesi gerektiği vurgulanan yazıda, “Bölüm içeriği gelecekteki meslektaşlarımız ve onların aileleri, yani hekim olmak isteyen öğrenciler ve onların velileri için de rencide edici ve hayal kurmaktan bile kaçınmalarına neden olacak özensizliktedir. Kitabın aynı içerikle 2020 yılında tıpkı basımının yapılması, eleştiri ve önerilerin tümüyle göz ardı edildiğini de göstermektedir” cümleleri yer aldı. Yazıda ayrımcılıktan kaynaklı saldırıları teşvik edecek içeriğin yayından kaldırılması talebinde bulunuldu. 

Hekim Birliği Sendikası, İlkokul dönemi çocuklarına yönelik yayınlanan; “Yaşlı Kadınla Doktor” adlı kitapta: HEKİMLİK mesleğine  alenen hakaret, iftira, hekimlik mesleği aşağılanmış ve hekimler “HIRSIZ” olarak lanse  edilmesi dolayısı ile "SUÇ DUYURUS"Unda bulundu.Hekim Birliği Sendikası tarafından yapılan açıklamada " İlkokul dönemi çocuklarına yönelik yayınlanan; “Yaşlı Kadınla Doktor” adlı kitapta: mesleğimize alenen hakaret edilmiş, iftira atılmış, hekimlik mesleği aşağılanmış ve hekimler “HIRSIZ” olarak lanse edilmiştir. İlgili kişiler hakkında Suç Duyurusunda bulunduk. #GelinBirlikOlalım" ifadelerine yer verildi.

turk-tabipleri-birligi-saldirilari-tesvik-eden-icerik-yayindan-kaldirilsin11

Editör: Sinan Yıldırım