Adı: Yelda Özçelebi. Onu 30 Ekim 2020 günü İzmir’de meydana gelen depremde tanıdık. Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) hemşiresiydi ve enkaz altından can kurtarmak için çırpınıyordu. Yılmaz Erbek Apartmanı’nın enkazı altında kalan 62 yaşındaki Halim Sarı’yı kurtarırken ekranlara yansıyan “Halim amca, Halim amca… Kurtulacaksın!” sesiyle hafızalara kazınmıştı. Halim Amca 26 saat sonra kurtarıldı ancak hastanede hayatını kaybetti. İşte bu kurtarma çalışmasında Halim Amca’ya serum bağlayan Yelda Özçelebi’nin tayini memleketi Malatya’ya çıktı. Burada depreme yakalandı. 2 çocuğuyla kurtuldu ancak kirada kaldığı evi yıkıldı. Şimdi çadırda yaşıyor. Ona ulaştık ve halini bize anlattı. 

MALATYA’DA DEPREME YAKALANDI

Yelda Özçelebi, Aydın’da iki yıl görev yaptıktan sonra Eylül 2021’de memleketi Malatya’ya tayin istedi ve oraya yerleşti. Kadere bakın ki nice tehlikeli ortamlarda can kurtaran Yelda Hemşire bu sefer en büyük depreme, memleketinde yakalandı. Gece meydana gelen depremde kiracı olarak oturduğu 5 katlı apartmanın üçüncü katından kendisini çocuklarıyla birlikte dışarıya attı. O depremde evi yıkılmadı ancak ikinci depremde apartman yıkıldı ve bütün eşyaları enkazın altında kaldı. Yelda Hemşireye telefonla ulaştık, hal hatır sormak için. Sağ olduğuna ilişkin mesajı gelince çok sevindik… Bizi tanıdı ve şunları anlattı:

Türk Profesör Özel Hastane Fiyatına İsyan Etti: Hastanemetre İşliyor Türk Profesör Özel Hastane Fiyatına İsyan Etti: Hastanemetre İşliyor

“Deprem durdu UMKE formalarımı giyip evden indim. Oğlumla yavrumu annemin kapısına bıraktım. Göreve koştum. İlk 13. dakikadan itibaren görevdeyim. İlk depremde evimiz yıkılmadı ama ikinci deprem yıktı. Bütün eşyalarım enkazın altında kaldı. Hiçbir şeyim kalmadı. Ben de afetzede oldum. Çok ağır bir durum. Nasıl atlatırım bilemiyorum. Kendimi unuttum. Yine görev yapıyorum. Hep yardıma koşardım. Şimdi yardıma muhtaç oldum.”

CEPHEDE, MADEN KAZASINDA, DEPREMDE CAN KURTARDI

İzmir depreminde telefonla kendisine ulaştığımız Yelda Özçelebi, “Bir cana dokunmak bana mutluluk veriyor.” diyordu. Aydın Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde hemşire olarak çalışıyordu. Acil durumlarda UMKE’de görev yapıyordu. 2018 yılında Suriye’de yapılan Zeytin Dalı Harekâtı’na katılmış. Mehmetçikle yan yana görev yapmış. Ateş hattına koşup ilk şehit Musa Özalkan’a müdahale etmiş ancak onu kurtaramamıştı.  İzmir’de ilk kez depremde görev aldı. Yelda Özçelebi, 20 yıllık hemşire… 20 ve 25 yaşında iki oğul annesi. Bugüne kadar Van, İstanbul Şişli Etfal, İzmir Bozyaka, Alanya ve Aydın’da görev yaptı. 13 yıldır da UMKE’de gitmediği yer kalmadı. Hep ön cephede görev yaptı: Hendek Operasyonu, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı Harekâtı… Daha önce de Somali ve Nijer’de görev yaptı. Soma maden faciasında da oradaydı… Ceylanpınar Telhamut Kampı ise onun en kolay görev yaptığı yer oldu. Hep seve seve gönüllü olarak görevlere talip oldu. Bu özverili çalışmalar nedeniyle 2015 ve 2018 yılında “Yılın Hemşiresi” seçildi… Çok sayıda teşekkür ve takdir belgesi var. 2020 yılında yaptığımız görüşmede, “Bir cana dokunmak bana mutluluk veriyor. Ben ne yapıyorsam vatanım ve çok sevdiğim canlar için yapıyorum” demişti.

Editör: Ertuğrul Gülmez