Dağıtılan tabletler sayesinde ekipler, otomatik olarak aktarılan yol bilgisi ile en doğru ve en hızlı güzergahı kullanarak vakaya ulaşıyor.

Olay yerinde ekipler tarafından ilk müdahalesi yapılan hastanın ön bilgileri, hastaya yapılan müdahaleler ve kullanılan ilaç bilgileri tablet aracılığıyla sisteme kaydediliyor.

Tablete girilen hasta bilgileri sayesinde sistem en uygun hastaneyi ekiplere bildirerek, ekiplerin hastaneye ulaşımında zaman kaybı yaşamasını engelliyor. Ayrıca ambulans içerisine ve dişarısına yerleştirilen kameralar sayesinde sağlık personellerinin sürüş güvenliğinin de arttırılması hedefleniyor.

Bu sayede ambulans ekiplerinin vakaya ulaşımını engelleyen unsurlar Komuta Kontrol Merkezine aktarılarak, ambulansa yol vermeyen kişiler hakkında da anlık olarak işlem uygulanması sağlanıyor.

“Vaka nokta atışı bir şekilde tablete geliyor”

Elektronik Vaka Sistemi uygulamaya geçmeden önce vakaların telsiz ve telefon aracılığıyla aktarıldığını belirten ambulans sürücüsü Mustafa Mert;

“Gittiğimiz vaka adreslerinde problemler yaşıyorduk. Bazı adresleri bulmakta zorlanıyorduk. Elektronik tablet sistemi üzerinden vaka nokta atışı bir şekilde tablete geliyor. Bu da bizim daha doğru ve hızlı bir şekilde trafiğe takılmadan, vaka adresine zaman kaybetmeden ulaşmamızı sağlıyor. Hasta açısından ve bizim açımızdan zamanında doğru müdahale etmemizi sağlıyor” dedi.

“Vakaya 90 saniye içerisinde çıkış yapıyoruz”

Elektronik Vaka Sistemi ile komuta kontrol merkezi tarafindan vakanın tablete geldiğini aktaran ekip sorumlusu Sibel Aydın;

Cinsel İstismardan Tutuklanan Doktora Tahliye, Genç Kıza İftira Soruşturması Cinsel İstismardan Tutuklanan Doktora Tahliye, Genç Kıza İftira Soruşturması

“Vaka bilgileri geldikten sonra herhangi mazeret durumumuz yoksa 5 saniye içerisinde vakayı kabul etmiş oluyoruz ve bu vakaya 90 saniye içerisinde çıkış yapıyoruz. Vakaya çıktıktan sonra bütün vaka bilgileri, adres bilgileri navigasyon şeklinde ekrana düştükten sonra en uygun ve en alternatif yola bizi yönlendirme yaparak vakaya götürmüş oluyor. Vakayi alana kadar bütün bilgilere tablet üzerinden ulaşarak daha hızlı ve daha güvenli şekilde vakaya ulaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Vaka bilgilerini girdikten sonra hastane bilgisi tablet üzerinden önümüze düşüyor”

Vakaya ulaştiktan sonra ilk müdahaleyi gerçekleştirdiklerini ifade eden yardimci sağlık personeli Elif Çetinkaya:

“Vakayi ambulansa aliyoruz. Vakanin ön tanısını, vital bulgularini (ateş, nabız, tansiyon, solunum sayısı) ve ilk muayene bulgularını tablete girdikten sonra hastane bilgisi tablet üzerinden önümüze düşüyor. Hangi hastaneye nakledeceğimizi yönleniyoruz. Hastanın transferini bu şekilde sağlıyoruz” diye ifade etti.

Editör: Ertuğrul Gülmez