Buca Seyfi Demirsoy Hastanesi Yoğun Bakımında 2 saat süresince hastalara solunum cihazları oksijen veremezken yoğun bakım personelleri oksijen tüpleri ile sorunu gidermeye çalıştı.

BSHA’ya konuşan İzmir İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Emre Erkuş ise olayı doğrulayarak etkilenen bir hasta olmadığını ve oksijen tüpleriyle hastalara oksijenin sağlandığını açıkladı.

Cinsel İstismardan Tutuklanan Doktora Tahliye, Genç Kıza İftira Soruşturması Cinsel İstismardan Tutuklanan Doktora Tahliye, Genç Kıza İftira Soruşturması

Müdür Erkuş, “Oksijen Cihazı İle İlgili Sorun Vardı, Tüple Oksijen Verdik”

Yeni hizmete giren Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi Erişkin Yoğun Bakım Servisinde “Yok artık” dedirtecek bir olay yaşandı. Yoğun bakımdaki hastaların hayatta kalmasını ve organlarının çalışmasını sağlayan solunum cihazlarında aniden oksijen kesildi. Bunun üzerine hastanedeki tüm personel seferber oldu. Yoğun bakımdaki hastalar oksijen tüpleriyle iki saat boyunca solutuldu. İzmir İl Sağlık Müdürü Doç.Dr. M. Emre Erkuş, olayı doğruladı. Dr. Erkuş, tüplerle solutulan hastalarda sorun yaşanmadığını savundu. Dr. Erkuş BSYA’ya yaptığı açıklamada, “Etilenme yok. Oksijen cihazı ile ilgili sorun vardı. Oksijen verme işini tüple yaptık. Hastalara oksijen verememe durumu yok. Etkilenen hasta olmadı” dedi.

Sağlık Personeli Acil Yoğun Bakıma Çağırıldı

İzmir Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi erişkin yoğun bakım servisinde elektrik kesintisi nedeniyle hastaların mağduriyet yaşadığı iddia ediliyor. Bilim Sağlık Haber Ajansı’na ulaşan adının açıklanmasını istemeyen bir sağlık çalışanı yoğun bakım servisinde yaşanan olayla ilgili olarak yoğun bakım servisinde teknik bir arıza nedeniyle hastaların bağlı olduğu oksijen verilen cihazlarda sorun oluşması üzerine sağlık personelinin acilen yoğun bakıma çağrılarak hastalara manuel olarak oksijen desteği sağlandığını söyledi.

Hastane Yönetemi : “İddialar Asılsız”

Yaşanan olayla ilgili BSHA’nın ulaştığı hastane yönetimi konuyla ilgili resmi açıklama vermelerinin yasak olduğunu söyleyerek iddiaların asılsız olduğunu, 79 yataklı erişkin yoğun bakım ünitesinde teknik bir arızanın yaşanmasından kaynaklı hastalara sağlık personeli tarafından aciliyet haliyle manuel elle oksijen desteği verilmesi gibi bir durumun yaşanmadığını söyledi. Hastane yönetimi, iki ay önce erişkin yoğun bakım servisinde cihaz bakımı yapılması sebebiyle doktor ve hemşirelerin hasta başlarından müdahale etmeleri gereken bir durum olabilme ihtimaline karşı görevlendirildiklerini böyle bir uygulama yapıldığını kaydetti.

Editör: Ertuğrul Gülmez