Bu çerçevede eski hastaneden hemen hemen 500 metre uzaklıkta olan bir alanda yeni binanın inşaatında temel çalışmaları yapılıyor. Öte yandan hastanenin depreme dayanıklı olması amacıyla çalışmalara zemin güçlendirme işlemleriyle başlandı.

Hem Bolu halkının hem de çevre illerden gelen hastaların hizmet alabileceği 250 yatağa sahip olması beklenen hastanenin temeline, depreme karşı koruma sağlamak için 6 bin 350 DSM kazık yerleştiriliyor.

1 Milyon 123 Bin 211 Depremzedeye Sağlık Hizmeti Verildi 1 Milyon 123 Bin 211 Depremzedeye Sağlık Hizmeti Verildi

Bunların yanı sıra hastane binasına, depremde oluşabilecek sarsıntıların minimum düzeyde hissedilmesini sağlayacak 64 damper ve 184 sismik izolatör yerleştirilecek.

“Bina deprem mevzuatına ve kurallara uygun yapılıyor”

Bolu Valisi Erkan Kılıç, hastane inşaatında inceleme yaparak yetkililerden bilgi topladı.

Vali Kılıç, gazetecilere, binanın deprem mevzuatına ve kurallara uygun yapıldığına vurgu yaparak, “İzolatör sistemi olacak. Bir de damper denilen ayrı bir sistem var. Bunlar tamamen depremi engellemeye çalışan, binanın zarar görmesini engellemeye çalışan sistemdir.” sözlerini kullandı.

Hastane tamamlanınca sadece Bolu halkına değil, çevre illere de hizmet vereceğini ifade eden Kılıç, “Son derece modern fizik tedavi hastanesi olacak. Bununla beraber fizik tedavi anlamında da hastanemizi yenilemiş olacağız.” şeklinde konuştu.

İl Sağlık Müdürü Muhammed Emin Demirkol ise “Depreme dayanıklılık açısından da son derece modern bir yapı içerisinde hizmetimizi daha kaliteli hale getirmiş olacağız.” söylemlerinde bulundu.

Editör: Ertuğrul Gülmez