Hürriyet Sağlık-Sen Genel Başkanı Erdoğan ÇAKMAK ve Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Levent YILDIRIM, büyük yıkıma neden olan deprem felaketinin yaşandığı illerde teşkilatlarımızın temsilcileri birlikte ziyaretlerde bulundular.

Hürriyet Sağlık-Sen Genel Başkanı Erdoğan ÇAKMAK deprem bölgesindeki yapmış oldukları tespitlere ilişkin şu açıklamalarda bulundu

Acımız Büyük

Öncelikle başta bu büyük felaketi yerinde yaşayan halkımız olmak üzere tüm ülkemize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Deprem şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar dilerken içinde büyük acılar barındıran ülkemin yorgun yürekli insanlarına sabır diliyorum.

Deprem bölgesinde her şeyini kaybeden halkımıza moral ve destek vermek ve bu illerde çalışan sağlık çalışanlarımızın sorunlarının çözümü için incelemelerde bulunduk. Birçok sağlık çalışanı maalesef gerek görev yaptığı esnada ve gerekse başka yerlerde göçük altında kalarak vefat etti. Yakınlarını kaybeden, evleri ve çalıştıkları hastaneler yıkılan sağlık çalışanları çaresiz durumdalar. Deprem bölgesindeki en büyük sorun şu an için barınma sorunu olduğu kadar temel ihtiyaçların giderilmesi noktasında ciddi eksiklikler var.

Mazeret Tayin Talepleri Bir An Önce Sonuçlandırılmalı

Deprem bölgesinde görevli sağlık personelleri için mazeret tayinlerinin bir an önce sonuçlandırılması ve yeni görev yerlerinde yeniden hayata tutunmaları sağlanmalıdır. Çeşitli sebeplerle tayin hakkı olmayan personellere ise atama yönetmeliğinde yer alan hakkın kullandırılması ile 6 aylık da olsa geçici olarak bir başka ile görevlendirilmesinin yapılması gerekmektedir. Yaşadıkları her türlü yıkıma rağmen deprem bölgesi dışına tayin talebinde bulunmayan sağlık çalışanları için ivedilikle ve sürekli olacak şekilde psiko – sosyal destek sağlanarak en azından onların da yanında olduğumuzu göstermeliyiz. Duyduğu en ufak hareketin bile deprem etkisi algısı oluşturduğu bir ortamda bu bozuk psikoloji ile kendilerinden çok şeyin beklendiği sağlık çalışanlarının yanında olmalıyız ve acılarımızı paylaşarak büyük bir aile olduğumuzu göstermeliyiz. Uykunun haram hayatın yalan olduğu bir yerde yaşamak sandığımız kadar kolay değil maalesef.

Yaralarımızı Birlikte Saracağız

Yaşadığımız bu büyük felakete rağmen her şeye yeniden başlamak gerekse bile yaralarımızı birlikte saracağız. Deprem bölgesinde halen çalışmak zorunda kalan sağlık çalışanlarının başta barınma, ailesinin güvenliği, çocuklarının eğitimi ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi gibi temel sorunlarının dışında çözülmesi gereken daha birçok sorunları bulunmaktadır. Biz bunları bizzat yerinde gördük ve tespit ettik.

Halen görev yapan depremzede sağlık çalışanlarımızın üzerlerine giyecek doğru dürüst ikinci bir kıyafetleri yoktur. Tek bir elbise ile günlerce çalışmak zorundalar. Sağlık Bakanlığı’nın çok ivedi şekilde tüm sağlık çalışanlarına en az birkaç takım üniforma ve iş önlüğü yardımı yapması gerekmektedir. Çalışanların kişisel öz bakım ve hijyen sorunları bulunmaktadır.

Kamu Sağlık Sen'den Fırat Üniversitesini Tercih Eden Öğrencilere Barınma ve Yemek Desteği Yapılacak! Kamu Sağlık Sen'den Fırat Üniversitesini Tercih Eden Öğrencilere Barınma ve Yemek Desteği Yapılacak!

Deprem Bölgesinde Görevli İdarecilerimizin Ciddi Anlamda Hassas Davranması Gerekmektedir

Tespitlerimizle sabit olmak üzere birçok depremzede sağlık çalışanı çeşitli şekillerde iş yerlerine döndürülerek çalıştırılmak isteniyor. Diğer illerden deprem bölgesine görevli olarak gelen sağlık personelleri için sağlanan dinlenme imkânlarının da yeterince sağlıklı koşullarda olmadığı görülmektedir. Bu kişilerin de insan olduğunu unutup bugüne kadar kendilerinden beklenenler noktasında büyük hayal kırıklığına sebep olan bazı idareciler maalesef hala aynı kafa yapısıyla hareket etmektedir. Sağlık Bakanlığı tarafından bir an önce bu idareciler ya ciddi şekilde uyarılmalı ya da görevden alınmalıdır. Her şeyini kaybetmiş insanları zorla çalıştırmaya kalkan idareciler ile biz bir arpa boyu bile yol alamayız.

Sağlık Bakanlığı Neden Sürekli Ağır Hareket Ediyor?

Bugüne kadar olduğu gibi ne yazık ki bu büyük felaketi yaşadığımız günlerde bile Sağlık Bakanlığı her işte olduğu gibi yine çok ağır hareket etmektedir. Evvela en başında bir kriz ile karşılaşıldığında ne yapacaklarını dahi bilmiyorlar. Biz buradan şunu anlıyoruz ki Sağlık Bakanlığının ne bir kriz yönetimi plan ne de bir alternatif B planı bulunmamaktadır. Daha deprem bölgesinde çalışan personellerin tayinin sonuçlandırmadan deprem bölgesine diğer illerden tayin başvurusu açmıştır. Tam tersine bir uygulama ile işe baştan değil, sondan başlamıştır.

Yapılması gereken öncelikli iş deprem bölgesinde görevli çalışanların tayini yapıldıktan sonra deprem bölgesinde oluşacak olan personel açığının buna göre planlanması gerekirken halen deprem bölgesinden mazeretli tayin talepleri ile ilgili ön talep toplama başvurularının bitiş tarihi bile belli değildir. Her şeyini kaybetmiş depremzede sağlık çalışanlarının birçoğu başka illerde perişan bir halde konaklama sorunu ile uğraşırken geri kalanı ise halen deprem bölgesinde adeta sefalete mahkûm edilmiş durumdalar. Bakanlık bir an önce mümkünse çok hızlı hareket ederek tüm sağlık çalışanlarının hayatlarındaki belirsizlikleri ortadan kaldırmalı ve yeniden bir düzen kurmaları hususunda gereken adımları atmalıdır.

Tekrar hepimize geçmiş olsun. Allah bize bu acıları bir daha yaşatmasın inşallah. Her şeye rağmen yaralarımızı birlikte saracağız ve tekrar daha güçlü bir şekilde ayağa kalkacağız”

Editör: Sinan Yıldırım