İzmir’de görev yapan sağlık personellerine yönelik banka maaş promosyon anlaşması sonuçlandı.

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Mobbing İddiası Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Mobbing İddiası

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ve Yapı Kredi Bankası arasında gerçekleştirilen 5 yıl süreli anlaşma kapsamında, Sağlık Bakanlığına bağlı kuruluşlara 1. Basamakta 24 bin TL, 2. ve 3. Basamak devlet hastanelerinde çalışanlara 31 bin 400 TL promosyon rakamı konusunda imzalar atıldı. Promosyon ödemelerinin 15-20 Mart tarihleri arasında hesaplara yatırılacağı belirtildi.

Demokratik Sağlık Sen: Verilen rakam beklentimizin çok altında kaldı

Yetkili sendikanın promosyon konusundaki tutumunu eleştiren Demokratik Sağlık-Sen İzmir İl Başkanı Sertan Yeşilyurt, Promosyon sözleşmesi süreci konusunda, sözleşmenin enflasyon rakamlarının güncel halini yansıtması noktasında sendika olarak büyük emek verdiklerinin altını çizdi.

Sertan Yeşilyurt, “Demokratik Sağlık-Sen olarak, sağlık çalışanlarına banka promosyonu konusunu 2021 kasım-aralık ayında gündemimize almıştık. Verilen rakam beklentimizin çok çok altında kaldı” diyerek, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ile görüşmeler gerçekleştirdiklerini, promosyon sözleşmesinde belirlenecek rakamın  güncel enflasyon oranının dikkate alınarak yapılması konusunda 5 bine yakın dilekçe topladıklarını söyledi.

“Elini Taşın Altına Koyan İlk Sendika Biziz”

Şube Başkanı Sertan Yeşilyurt, sağlık çalışanlarına verilecek olan promosyon ücretlerinin enflasyon koşullarında güncellenmemesi halinde Yapı Kredi Bankası’nın sağlık çalışanları tarafından kullanılan kredi kartları, ek hesaplar, otomatik ödeme talimatları gibi ürün ve hizmetlerinin iptal edeceklerini dilekçelerde belirttiklerini ifade etti.  Yeşilyurt, “Biz bu çalışmaları yaparken o dönem yetkili sendikada yönetici olan kişiler bizim bu çalışmaları boşuna yaptığımızı ve bir sonuca ulaşamayacağımızı söylemişlerdi. O günün koşullarındaki promosyon sözleşmesinde yer alan ‘promosyon çalışanın lehine güncellenebilir’ maddesine dikkat çektik. Bu maddeye dayanarak promosyon sözleşmesi ile ilgili çalışmalar yürüttük. Demokratik Sağlık-Sen, promosyon sözleşmesinin enflasyon rakamları doğrultusunda güncellenmesi konusunda İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’ne ilk dilekçeyi veren, bu konunun hayata geçirilmesi için harekete geçen, elini taşın altına koyan  ilk sendikadır. Ve bir buçuk yıl gibi bir süre içerisinde bu noktaya geldik. Bu noktaya gelmeden önce baktılar promosyon güncellenecek bankalara para yatırılacak, diğer sendikalar da işe dahil olmaya başladılar. Ancak verilen rakam beklentimizin çok çok altında kaldı. Biz bu rakamları yılbaşından önce yani yıl sonu enflasyon belli olmadan önce bekliyorduk. Yeni yılda  memur yüzde 30 zam aldı, bankaya para girişi arttı ama promosyon ödemesi bu zamdan nasibini almadı. Açıkçası çalışanın değil bankanın kazandığı bir promosyon sözleşmesi oldu. Ülke enflasyonu stabil seyretmez ise önümüzdeki yıl mevcut bankayı yine gündemimize alacağız” dedi.

Editör: Ertuğrul Gülmez