Türk Sağlık Sen Genel Başkanı Kahveci, memur maaşlarına yapılan % otuzluk artışla ilgili teklifin Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildiğini hatırlattı.

Toplu sözleşme hükümlerine göre maaşların sadece %16,48 artacağına işaret eden Kahveci, ekonomik gerçekler ve yaşanan gelişmelerin dikkate alınmasını, maaşlara ek zam yapılması gerektiğini, toplu sözleşmede alınan kararların yeterli olmadığını daha önce söylediklerini dile getirdi.

Kahveci yapılacak ek zamma ilave olarak alım gücünün reel olarak artması için de ayrıca refah payı verilmesinin zorunlu olduğunu söylediklerini de hatırlattı.

Gelinen noktada %8,48 2022 ikinci yarısından kaynaklı enflasyon farkı ve %8 ilk 6 ay zammının üstüne yüzde 13,52 eklenerek memur ve emeklilerin maaşlarına yapılacak zam %30 olarak belirlendi.

Zorunlu tüketim harcamaları başta olmak üzere mal ve hizmet fiyatlarında yaşanan artışlar dikkate alındığında bu artışın yeterli olduğunu söylemek mümkün değildir. Bu nedenle maaşlara ilave bir seyyanen zam yapmak şart olmuştur.

Bunun yanında maaşlara yapılacak %13,52'lik ilave artışın enflasyon farkı hesabına dahil edilmeyecek olması olumlu bir uygulama olmuş, talep ettiğimiz refah payı uygulaması Ocak-Haziran dönemi için hayata geçirilmiştir. Buna göre 2023'ün ilk 6 ayında enflasyon %8'in üzerinde gerçekleşirse memur ve emeklilere enflasyon farkı ödenecektir.

Sonuç itibariyle 2022 enflasyon farkı dahil %30; enflasyon farkı hariç %21,52 oranındaki zam kesinlikle ekonomik gerçeklerle bağdaşmamıştır. Her dönem için memur maaşlarına enflasyon artışının üzerinde bir refah payı ödenmesi kalıcı hale getirilmelidir.

Bakan KOCA'nın Mektubuna Sağlık SEN'den Cevap Bakan KOCA'nın Mektubuna Sağlık SEN'den Cevap

Türkiye Kamu-Sen olarak memur ve emekli maaşlarına ek zam verilmesi konusundaki çalışmalarımız ve mücadelemiz sonuç alıncaya kadar sürecektir.

Editör: Sinan Yıldırım