Sağlıkçılar Hastane Yemekleri İçin Bakana Seslendiler Sağlıkçılar Hastane Yemekleri İçin Bakana Seslendiler

Elazığ Fırat Üniversite Hastanesi’nde görevli Kamu Sağlık -Sen üyelerine hastane Başhekim Yardımcısı Murat Gönen tarafından yapılan mobbinge karşı Kamu Sağlık-Sen Genel Merkezi’nde basın açıklaması düzenlendi.

Kamu Sağlık-Sen Genel Merkezi’nde düzenlenen basın açıklamasına Genel Başkan Ümit Karataş' ın yanı sıra sendika yönetim kurulu üyeleri ve mobbing'e uğrayan Sağlık Çalışanları katıldı. Basın açıklamasında Kamu Sağlık-Sen Genel Başkanı Karataş, Fırat Üniversitesi Hastane yönetimine yönelik eleştirilerde bulunurken, Mobbing uygulayan Başhekim ve  Yardımcısı Dr. Murat Gönen hakkında suç duyurusunda bulunduklarını belirterek, mobbing davası açtıklarını belirtti.

saglik-calisanlarina-yapilan-mobbing-yargiya-tasindi2

saglik-calisanlarina-yapilan-mobbing-yargiya-tasindi1

Tehdit ve mobbinge maruz kaldıklarını söyleyen Başkan Karataş;"Tehdit ve mobbing bizim meslek hastalığımız gibi bir şey oldu. Çalıştığımız Kan Alma Biriminde ekstra, angarya görev yüklendi. Bazıları bunları kabul etti ve iş yükü arttı. Daha sonrası gelenlere de bu iş kaldı. Görev tanımında olmayan, bu işleri yapmayacağımızı söylediğimizde baskı ve mobbinge maruz kaldık. Eğitimini görmediğimiz, yetki, görev tanımında olmayan bir işe zorlandık. Bu da yetmiyormuş gibi Başhekim Yardımcısı Murat Gönen tarafından küfürlü bir şekilde yer değişikliği tehditi ile karşı karşıya geldik. Bu yapılanlara Hastane Başhekimi de yer değiştirmelere imza atarak ortak olmuştur.

Genel Başkan Karataş; Bir yöneticiye yakışmayacak şekilde, ağza alınmayacak hakaret ve tehditlerle arkadaşlarımızın kişilik haklarına saldırılmıştır. Bir Başhekim Yardımcısı, her şeyden önce bir hekimin küfürlü sözlerle, sağlık çalışanlarını aşağılaması ve tehdit etmesi kabul edilemez.  Görevlerini kötüye kullanarak, kanunsuz olarak görev vermeleri suç teşkil etmektedir” eleştirisini yaptı. Konu yargıya taşınmıştır. Sonuna kadar üyelerimizin yanında olacağız.

Sağlık Çalışanlarının emeklerine saygı duyulmalı, kaderleri bir kişinin iki dudağı arasında olamaz! İdareciler soruşturma ve yer değişikliğini Sağlık Çalışanlarına silah olarak kullanmamalıdır.

Editör: Sinan Yıldırım