Depremin ilk gününden bu yana Fethiye’deki ailesi ve arkadaşlarının enkazdan çıkarabilmek için dozerden kepçeye vinçten diğer araçlara kadar yardım götürüp sağlık bakanlığı ilgililerinden destek istediği Muzaffer Kılınç’ın cenazesine depremin 10. gününde ulaşılabildi. Kılınç’ın Balıkesir Marmara ilçe Devlet Hastanesi’ne sağlık memurluğuna atandığı hatta evinde eşyalarını topladığı arkadaşları ile vedalaştığı ve hastanede son nöbetini tutarken depreme yakalandığı öğrenildi. 

Kahramanmaraş merkezli 10 ilde meydana gelen deprem felaketinde Fethiyeli Sağlık Memuru Muzaffer Kılınç da Antakya Eğitim Araştırma Hastanesi Ek Binasındaki son nöbetinde depreme yakalanarak enkaz altında kaldı. Ailesi, kardeşleri ve arkadaşları depremin hemen ardından haber almaya çalıştığı Kılınç’a ulaşamadı. Babasını yıllar önce kaybettiği öğrenilen Fethiyespor sevdalısı Muzaffer Kılınç’a ulaşabilmek için ailesi ve arkadaşları AFAD’dan Sağlık Bakanlığı’na kadar Kılınç’ın Antakya Eğitim Araştırma Hastanesi Ek Binasında arama kurtarma çalışması yapılmasını istediler. Ayrıca bölgeye giderek temin ettikleri dozerden kepçeye vinçten diğer araçlara kadar yardım sağlayıp çalışma yapılmasını da talep ettiler. Acılı anne Fatma Kılınç, sağlık memuru oğlundan mutlu bir haber beklerken depremin 10.gününde enkaz altından cenazesinin çıktığı haberiyle adeta yıkıldı. 

TAYİNİ ÇIKMIŞTI

Pandemi öncesi Antakya Eğitim Araştırma Hastanesi’ne tayini çıkan ve yaklaşık 3 yıldır görevde bulunan Sağlık Memuru Muzaffer Kılınç’ın tayin istediği ve Toplum Sağlığı Sağlık Memuru olarak Balıkesir Marmara İlçe Devlet Hastanesi’ne tayininin çıktığı ve son nöbetinde bulunduğu öğrenildi. Antakya’da kaldığı evdeki eşyalarını da topladığı hatta arkadaşlarıyla da vedalaştığı kaydedilen Kılınç’ın depremin ertesi günü Fethiye’ye gelmesinin beklendiği belirtildi. 

GAZİLİĞİ İSTEMEDİ

Depremde çöken Antakya Eğitim Araştırma Hastanesi Ek Binasında enkaz altında kalarak hayatını kaybeden sağlık memuru Muzaffer Kılınç’ın askerliğini Hakkâri Şemdinli’de yaptığı, Gediktepe’de 19 Haziran 2010’da meydana gelen hain PKK baskınında asker arkadaşlarıyla birlikte silahlı çatışmaya girdiği PKK’lıların pek çoğunu etkisiz hale getirirken yaralanarak Ankara GATA’ya kaldırıldığı ve bu çatışmada Kılınç’ın 12 silah arkadaşı şehit düştü. GATA’da tedavi sırasında gazilik verilmek istenen Fethiyeli Muzaffer Kılınç daha ağır yaralı askerleri görünce bu benim hakkım değil diyerek gazilik mertebesini almak istemedi. 

DOĞDUĞU HASTANEDE YIKILDI

Merhum babasının görevi nedeniyle 12 Mayıs 1979’da İskenderun Devlet Hastanesi’nde doğan Muzaffer Kılınç görev yaptığı Antakya Eğitim Araştırma Hastanesi Ek Binasının depremde çökmesi nedeniyle hayatını kaybederken, doğduğu İskenderun Devlet Hastanesi de bu depremde yıkıldı. 

ACILI ARKADAŞLARI ANLATTI

Sosyal medyada arkadaşlarının ilk günden bu yana haber alabilmek için büyük çaba gösterdiği Muzaffer Kılınç’ın ölüm haberi Fethiye’yi ve arkadaşları Burak Şekercioğlu ve Caner Nergiz’i yasa boğdu. Şekercioğlu ve Nergiz Muzaffer Kılınç için, “O çok dürüst bir kişiydi. O Fethiyespor sevdalısıydı. Fethiyespor’un İskenderun spor ile deplasmanda oynadığı ve 2-1 yenildiği Play Off maçında birlikteydik. Geçen yılki şampiyonluk maçında yine Ankara’da beraberdik. Yıllardır Fethiyespor’a her konuda destek oldu. En son depremden 2 gün önce telefonla konuştuk. Hatay’a selamlar dedim. O, ‘Tayinim çıktı, geliyorum. Yarın son nöbetimi tutacağım. Buradaki arkadaşlarla vedalaştım. Hatta eşyalarımı da topladım. Balıkesir Marmara İlçe Devlet Hastanesi’nde göreve başlayacağım. ’demişti. O’nun askerlikte yaşadığı kahramanlığı da biliyoruz. Gediktepe’de hain PKK saldırısını çatışarak püskürtmüşlerdi. 12 şehit verdiğimiz o çatışmada Muzaffer yaralanmıştı. Ankara GATA’ya kaldırılıp, tedavi olmuştu. Gazilik unvanı verilecekti. O, hastanedeki daha ağır yaralı askerleri görünce bu benim hakkım değil diyerek gazilik mertebesini almak istemedi. Çok üzgünüz arkadaşları ve ailesi olarak yastayız “diye konuştular. 

Acılı Anne Fatma Kılınç ise, “Konuşamıyorum. Günlerdir oğlumun sesini duymayı bekliyordum. Tayin olmuştu. Kendisini beklerken cenazesi geliyor.” ifadelerinde bulundu. 

Memurlar Masaya Bu Teklifle Gelecek Memurlar Masaya Bu Teklifle Gelecek

Öte yandan Fethiyeli Sağlık Memuru Muzaffer Kılınç’ın cenazesinin Fethiye’ye getirilerek toprağa verilmesi bekleniyor. 

Editör: Ertuğrul Gülmez