Yılın Ocak, Nisan, temmuz, Ekim aylarında ödenen toplu sözleşme ikramiyesi son yapılan protokolle önemli ölçüde arttırılmıştı.

Memurlarda toplu sözleşme ikramiyesi

Bilindiği üzere memurlara toplu sözleşme ikramiyesi sendika üyesi olan kamu görevlilerine 375 sayılı KHKnın ek dördüncü maddesi uyarınca yapılmaktadır.

Toplu sözleşme ikramiyesi 2023

Ek dördüncü maddede "25.06.2001 tarihli ve 4688 sayılı kamu görevlileri Sendikaları kanunu hükümleri uyarınca kamu görevlileri Sendikaları ne üye olup, aylık veya ücretlerinden üyelik ödemesi kesilen kamu görevlilerine Ocak, Nisan, temmuz ve ekim aylarında ödenir" hükmü yer almaktadır.

Toplu sözleşme ikramiyesi kaç ayda bir verilir?

Yılın Ocak, Nisan, temmuz, Ekim aylarında ödenen toplu sözleşme ikramiyesi 2022 yılında yapılan toplu sözleşme protokolünde artırılmıştı. 

Toplu Sözleşme İkramiyesi Nedir?

Kamu görevlileri sendikasının kurulu olduğu hizmet kolunda sendika üyesi olabilecek toplam kamu görevlisi sayısı en az %2’sini sendika üyesi olarak kaydeden kamu görevlileri sendikalarına üye olup, aylık veya ücretinden üyelik ödentisi kesilen kamu görevlilerine ise Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim Aylarında aylık ve ücretleriyle beraber 2119 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı sonucunda bulunacak tutar toplu sözleşme ikramiyesi olarak ödenir. 2119 Gösterge Rakamı X 0,417 Memur Maaş Katsayısı= 883 TL (Üç ayda bir bu tutar ödenecek)

Ancak bu paranın 52.37 TL esi sendika kesintisi olarak üyesi bulunan sendikaya gönderilecektir

2023 toplu sözleşme zammı hangi aylarda yatıyor?

  • Ocak,
  • Nisan,
  • Temmuz,
  • Ekim

aylarında memurların hesaplarına yatıyor.

1 Milyon 123 Bin 211 Depremzedeye Sağlık Hizmeti Verildi 1 Milyon 123 Bin 211 Depremzedeye Sağlık Hizmeti Verildi

2023 sendika ücretleri ne kadar?

2023 sendika ücretleri Ocak ve Nisan aylarını kapsayacak şekilde 883 lira olarak hesaplara yatırılacak. Temmuz ayında oluşacak enflasyon farkına göre bu rakam revize edilecek.

Yüzde 2 baraj sınırı altındaki sendikalara üye olanlara ne kadar ödenecek?

Yüzde 2 baraj sınırı sebebiyle bu sendikaların dışındaki sendikalara üye olanlara, 3 ayda bir 312,53 TL ödenecek.

Editör: Ertuğrul Gülmez