Aile Sağlığı Merkezleri’nin sözleşme fesih ve ceza puanı uygulamasının son bulması ile ilgili Birlik ve Dayanışma Sendikası Genel Başkanı Dr. Derya Mengücük, açıklama yaptı. 

Mengücük yaptığı açıklamada, “Sendikamızın açmış olduğu dava sonrası Danıştay 2. Dairesi’nin ceza yönetmeliği fesih maddeleri ve Sağlık Bakanlığı’nın İl Sağlık Müdürlüğü’ne yolladığı komisyon fesihleri ile ilgili yazının, yürütmeyi durdurma kararının Aile Hekimliği pratik uygulamasındaki net ve somut sonuçları şöyle olmuştur:

1- Sözleşmesi fesih olan aile hekimlerinin kuraya 1 yıl ya da 5 yıl katılamaz ibaresinin yürütmesi durduruldu. Bu durumdakiler 1 yıl ya da 5 yıl dolmadan kuraya başvurabilir.

2- Ceza Yönetmeliği’ne istinaden verilmiş cezalar hükümsüzdür. Dava için süresi geçmeyenler derhal dava açmalıdır.

3- Ek Ödeme Yönetmeliği’ndeki destek ödemesi  için konan ceza almama  şartı kadük hale gelmiştir. Ceza verilemez ve destek kesilemez.    

4-Yönetmelikteki İl Sağlık Müdürlüklerinde oluşturulacak komisyon ile fesih ya da sözleşme yenilememe yapılamaz.

5- Bu yürütmeyi durdurma  kararı ile idarenin ceza puanı verme ihtimali kalmamıştır.    

Ali Yalçın'dan 'Toplu Sözleşme' Sürecindeki Açıklamalar Ali Yalçın'dan 'Toplu Sözleşme' Sürecindeki Açıklamalar

6- Sağlık sebebi ile 180 gün raporu  dolan ve dolacak olanların sözleşmeleri fesih edilemez.

7- Ücretsiz izinde olan aile hekimliği çalışanının disiplin cezaları nedeniyle memuriyetten çıkarılması sonucu aile hekimliği sözleşmesi fesih edilemez.   

8- Çalışanın memuriyet kadrosundan istifa etmesi nedeni ile aile hekimliği sözleşmesi iptal edilemez.

9- Özürsüz ve kesintisiz olarak 10 gün işe gelmeme nedeniyle sözleşme fesih edilemez.

10- Entegrede çalışıp 5 kez nöbete katılmama nedeni ile sözleşme sonlandırılamaz.

11- Aile hekimi birimine kayıtlı kişi sayısının 3 ay süre ile 1.000'in altında olması nedeniyle sözleşme feshi yapılamaz.  

12- Çeşitli nedenlerle sözleşmeler askıya alınarak 2 ay süre ile uzaklaştırma yapılamaz.

13- Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı’nın ceza verme yetkisi sona erdi. 17-200 ceza puanı ile sözleşme feshi, yürütmeyi durdurma kapsamındadır.” dedi.

Birlik ve Dayanışma Sendikası olarak açtıkları dava sonucunda sözleşme feshi ve ceza puanı uygulamasının son bulduğunu söyleyen Mengücük, sözlerini şöyle sürdürdü:

“1 Temmuz 2021 tarihinde yayınlandığı günden beri Ceza Yönetmeliği istemiyoruz dedik. Yönetmeliği durdurmayı başardık. Bu karar tüm aile hekimliği camiamıza hayırlı olsun. Emek ve başarıları için Dr. Mustafa  Işıklı, BDS Hukuk Komisyonu ve Sendika avukatımız Turgut Işıklı’ya teşekkür ediyoruz.”

Editör: Sinan Yıldırım