Değerli kamuoyu ve Basın'a; son günlerde ülkemizde 10 ilimizi etkisi altına alan ve milletimizi derinden sarsan yüzyılın felaketi olan depremle mücadelemiz tüm hızıyla devam etmektedir. Hiç şüphe yok ki Covid de olduğu gibi bugünlerde de en çok üzerine iş binen ve ağır yükleri yüklenen sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımızdır. Bizim sahada gördüğümüz ve anlatılan sağlıkçı hikayelerin vasıtasıyla bu meslek gruplarında çalışanların ne denli zor şartlarda çalıştıklarına tanıklık etmekteyiz. Bu depremin açtığı yaralara ek bir de ailesel sorunlar, ekonomik geçimsizlik, psikolojik sorunlar ve barınma sorunları ortaya çıkınca sağlık profesyonellerinin tükenme noktasında oldukları gerçeği daha rahat anlaşılacaktır. Bu kapsamda gerekli kurum ve birimlerin dikkatine sunulmak üzere ve ACİL şekilde Sağlık-Sen Batman Şubesi olarak iyileştirme adımlarımızı açıklamak istiyoruz:

- Birinci derece yakınlarını kaybeden sağlık çalışanlarına 1 ay idari izin ve tek seferde 200 bin Tl nakit verilmelidir.

-Deprem bölgesinde çalışan sağlık personellerimizin tümüne 3 maaş ikramiye verilmelidir. Tutulan nöbetler mevcut ödeme katsayısının iki katıyla çarpılarak ödenmelidir.

- Acil olarak Sağlık Tesislerinin yakınında sağlık personellerinin ve ailelerinin barınma ihtiyacını karşılayacak küçük konteyner kentler kurulmalıdır.

- Sağlık personelinin tuttuğu nöbet sayısı minimize edilerek görevlendirme usulü ile bölgeye personel sevki yapılmalıdır. Görevlendirilen personelin maaş, yolluk ve nöbet ücretleri mevcudun 1,5 katı ile çarpılarak ödenmelidir.

-Görevlendirmelerin yıpratıcı olmaması adına görevlendirme süreleri en fazla üç ay olarak belirlenmelidir. Bölgedeki personel eksikliği görevlendirmeler ile değil atama bekleyen binler arasından istihdam sağlanılarak tamamlanmalıdır.

- Oturduğu konutu enkaza dönüşen sağlık çalışanlarımıza, Mart ayında yapılması planlanan konutlarda özel bir planlama ve yer tahsisinin yapılması ve sağlık konutları olarak ayırd edilmesi 2019 dan yana fedakarca çalışan sağlık personelimizin yüzünü bir nebze olsun güldürecektir.

- Deprem bölgesinde çalışan sağlık personeline bir defaya mahsus olmak üzere naklen tayin hakkı verilmelidir. Bu tayin hakkı bölgedeki personel ihtiyacı giderildikten sonra ivedi olarak verilmelidir.

Ali Yalçın'dan 'Toplu Sözleşme' Sürecindeki Açıklamalar Ali Yalçın'dan 'Toplu Sözleşme' Sürecindeki Açıklamalar

- Bu kapsamda daha sayamadığımız ve sahadaki sağlık personelleri için hayati önem taşıyan konularda Sağlık Bakanlığımızdan iyileştirici adımların atılmasını talep etmekteyiz.

Ayrıca asrın felaketi olarak değerlendirdiğimiz bu bölgesel depremin ilk gününden itibaren kahramanca mücadele eden AFAD, Kızılay, UMKE, STK çalışan ve gönüllülerine, bu süreçte Batman ilimizde sağlık personelini her açıdan destekleyen, görevlendirmelerde kolaylık sağlayan ve gönüllülük ilkesini gözeten İl Müdürümüz Uzm. Dr. Semih Canpolat ve hizmet başkanlarımıza, sağlık tesisi yöneticilerimize teşekkür ediyoruz. Sağlık-Sen Batman Şubesi olarak maddi ve manevi olarak çalışanlarımızın ve halkımızın yanındayız. Yardım kampanyalarını en üst seviyeden desteklemeye devam edeceğiz. Hep birlikte el ele vererek güçlü yarınlara ulaşacağımızın temennisiyle depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet, yaralılarınıza şifa diliyoruz.

Sağlık-Sen Batman Şubesi Yönetim Kurulu

Editör: Ertuğrul Gülmez