Ordu İli İlçe Devlet Hastanesinde görev yapan hemşirelerin kendilerini geliştirme amaçlı eğitim almak için Haziran ayında Giresun Eğitim Araştırma Hastanesinde düzenlenecek Yoğun Bakım Hemşireliği Sertifika Programına katılma isteklerine ait başvuru evraklarının Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü ile Başhekimin keyfi imzalamaması sonucu başvuruların yapılamadığı ileri sürüldü.

Genel Sağlık İş: Memur Yok Sayıldı Genel Sağlık İş: Memur Yok Sayıldı

Eğitim hakkının engelleyemeyeceğini söyleyen Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Fatih Galender Zengin anayasanın 42. maddesine dikkat çekti.

EĞİTİM HAKKI ENGELENEMEZ

Anayasanin Madde 42 – Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz. Öğrenim hakkının kapsamı kanunla tespit edilir ve düzenlenir. Demesine rağmen  Türk sağlık sen Genel merkezimizin 24.01.2023 tarihli  bu mağduriyetilerin giderilmesi basvurusuna  Sağlık Bakanlığı sağlık hizmetleri genel Müdürlüğünü 23.02.2023 tarihinde sendika genel merkezimize sağlık meslek mensuplarının sertifikalı Egitim programlarından faydalanması ile ilgili verdiği  olumlu görüş olmasına rağmen ,sırf ben yaptım oldu mantigi ile hemşire arkadaşımızın  yogun Bakım  Hemsireligi Egitim  sertifikası  alamamasina sebep olmuşlardır. Küresel bir pandemi yaşadık yoğun Bakımlar doldu taştı. Saglik meslek mensupları  kahramanca fedakarca mücadele  etti. Bu Mucadelenin karşılığı insanların Egitim alma  hakkına engel olmakmidir. Sayın sağlık Bakanimizdan bu iş bilmez kanun yasa tanımaz idarecilerin görevlerine son vermesini talep ediyoruz.

Liyakat liyakat diyoruz.

 Neyi amaclamaktadir,bu is bilmez kanun  tanımaz idareciler . Hemşire meslektasimizin yoğun Bakım  Hemsireligi sertifikası almasına neden engel olmuşlardır.

Editör: Sinan Yıldırım