Hürriyet Sağlık Sen'den yapılan basın açıklaması aynen şu şekilde;

Hürriyet Sağlık-Sen’e yeni üye olan sağlık çalışanlarının sonraki ay tevkifat listelerinde adı görünmeyince Hürriyet Sağlık-Sen Adana İl Başkanı Bekir ERKOÇAK’ın konuyu araştırması sonucu elde ettiği tespitler dudak uçuklatan adeta cinstendi. Kendi sendikalarından istifa ederek Hürriyet Sağlık-Sen’e üye olan çalışanların istifa formları evrak kayıttan da geçmiş olmasına rağmen üyeliklerinin kesinti listelerinde halen eski sendikalarında görüldüğü tespit edildi.
Etik olmadığı halde mutemetlik birimlerinde sağlık-sen ve Türk sağlık-sen temsilcilerinin daha önce benze vukuatlarının olduğu ortaya çıktı. Bu iki sendika temsilcisi çalışanların birbirlerine karşı da usulsüz yapılan işlemlerden dolayı karşılıklı tutanaklar tuttuğu belirlendi. Büyük bir skandala imza atan sendika temsilcilerinin görev yeri Hürriyet Sağlık-Sen’in girişimiyle değiştirildi. 

Hekim, Tıbbi Sekreter Oldu! Hekim, Tıbbi Sekreter Oldu!

Hürriyet Sağlık-Sen Adana il başkanı Bekir ERKOÇAK tarafından Adana Valiliği ve Adana İl Sağlık Müdürlüğü’ne idari soruşturma açılması için müracaatta bulunulurken ayrıca Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’na da TCK ilgili hükümlerine göre suç duyurusunda bulunulmuştur.

Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusunda şu ifadelere yer verildi:

“ Hürriyet Sağlık Sen Adana İl Temsilciliğimiz olarak Adana İl Sağlık Müdürlüğü uhdesinde bulunan Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Hürriyet Sağlık Sen’e üye olan arkadaşlarımızın bir önceki sendikasından istifa etmek üzere kullandığı sendika istifa formunun evraktan geçmesine rağmen işleme koyulmadığı ve üyelik işlemlerinin yapılmadığı tarafımızca tespit edilmiştir. Konu tarafımızca aylık sendika kesinti listesinde ismi olmayan arkadaşlarımızın akıbetini sorguladığımızda 4688 Sendika kanununu 16. maddesi gereği kurumca yapılması gereken işlemlerin yapılmadığı şeklinde aldığımız cevap ile belirlenmiş olup Hürriyet Sağlık Sen’den istifa eden üyelerimizin istifa formlarının bir nüshasını istememizle açığa kavuşmuştur.

Bir diğer tespitimiz ise Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi maaş biriminde Sağlık Sen ve Türk Sağlık Sen Temsilcilerinin çalıştığı, birim içerisinde birbirlerine evraktan geçmeyen üyelik işleminin bile işleme konulduğuna dair tutanak tuttuğu, bu konunun üzerinin kapandığı bilgisidir. Görülmektedir ki kendi sendikalarındaki üyelerin çıkarlarına göre hareket eden lakin sendikamız işlemlerini ihmal eden görevi kötüye kullanma suçu mevzu bahistir. İşbu konu ile ilgili belgeler de elimizde mevcuttur.

Hürriyet Sağlık Sen Adana İl Temsilciliği olarak sendikamızın yaşamış olduğu maddi ve manevi hak kaybının telafisi giderilmesi Adına Şehir Hastanesi İdari İşler Müdürlüğüne yapmış olduğumuz yazılı başvuru neticesinde maaş biriminde çalışan konuya dâhil olan personellerin görev yeri değişikliği yoluna gitmiştir. Sendikamızın 30 gün içerisinde yazılı başvurumuza cevap verilmesi aksi takdirde konu ile alakalı savcılığa suç duyurusunda bulunacağımızı bildiren bir başvuru yazısı gönderilmiştir. 

Türkiye geneli yetkili sendikanın belirleneceği yıl olan 14 Mayıs 2023 tarihi yaklaşmaktadır. Adana’da sağlıkta kamu kurumlarının birinde yaşanan bu gayri ahlaki ve kanun çiğneyen olay diğer kurumlarda da yaşanmakta mıdır diyerek sendikamızı kaygıya sürüklemektedir. Hürriyet Sağlık Sen 4688 Sendika Kanunun gereklerini yerine getiren, sendikal mücadelesini ilkeli yapan bir sivil toplum kuruluşudur. Sendikamız Hürriyet Sağlık Sen konu ile alakalı olarak ne kadar usulsüz üyelik işlemi yapılmış ortaya çıkarılması gerekmektedir. 

Editör: Ertuğrul Gülmez