Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından deprem bölgesinde yer alan İl Valiliklerine, “idari izin” konulu bir genelge gönderildi.

Genelgeyle 20.02.2023 tarihine kadar afet bölgesindeki sağlık tesislerinde görev yapan sağlık personellerinden birinci derecede yakını vefat eden, yaralanan veya göçük altında kalan ve bu nedenle görevini sürdüremeyecek duruma gelenler için idari izin verilmesi hususunda gerekli kolaylığın sağlanması istendi.

Genelgede belirtilen sürenin bitiminin ardından bazı idarecilerin depremzede sağlık personellerini zoraki, emri vaki uygulamalarla nöbete çağırdıkları öğrenildi.

Binlerce sağlık personeli gönüllü olarak deprem bölgesinde görev almak isterken, depremzede sağlık personellerine Osmaniye İl Sağlık Müdürlüğünün neden baskı uyguladığı anlaşılamazken Hatay’da ise Bursa ve İstanbul’dan gönüllü olarak çalışmaya gelen 90 sağlık personelinin ise geri gönderildiği ileri sürüldü.

Deprem bölgesinde gönüllü olarak sağlık hizmeti vermek isteyen binlerce sağlık personeli bulunurken Osmaniye İl Sağlık Müdürlüğünün depremzede sağlık personellerine yönelik zoraki mesai uygulaması yeni mağduriyetlere kağı açtığı iddia edildi.

Birçok ilden gönüllü olarak deprem bölgesinde hizmet vermek isteyen sağlık personelleri olmasına rağmen depremzede sağlık çalışanlarının zorunlu olarak nöbete çağrılması personellerin haklı tepkisini çekiyor.

Dr. Mustafa Soysal Hayatını Kaybetti! Dr. Mustafa Soysal Hayatını Kaybetti!

Ailesinin fertleri enkaz altında kalan ama hastanede nöbette olması istenen sağlık personellerinin en doğal hakkı idari izinli sayılmaları. Deprem bölgesinde bulunan sağlık tesislerinde insanlığını unutarak işe gelmediği zaman tutanak tutulacağı tehdidi ile sağlık çalışanları hastanelere göreve zorlanıyor.

Editör: Ertuğrul Gülmez