Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli 7.7, Elbistan merkezli 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından tüm sağlık çalışanları, depremzedelere hizmet verebilmek için gece gündüz görev yapıyor.

Kendi dertlerini unutup depremzedelerin yaralarını saran sağlık çalışanlarının sorunlarının çözülmesi gerektiğine işaret eden Türk Sağlık Sen Bolu Şube Başkanı Furkan Özübek112 Acil çağrıları karşılama merkezinde yöneticilerin çalışanlara mobbing uygulandığını ifade etti.

“İLK GÜNDEN BUGÜNE FEDAKARCA ÇALIŞIYORLAR”       

Özübek, Tüm sağlık çalışanları canla başla depremin olduğu ilk günden bugüne fedakarca çalıştığına işarete ederek; “Acil Sağlık hizmetlerinin önemi, bu sistemin her daim tüm unsurları ile hazır olması ve ihtiyaç halinde gereğini yapabilmesi ve bu sistemin her kademesinde görev alan çalışanların sorunlarının çözülmesi, çalışma şartlarının iyi olması elzemdir. Türkiye olarak çok büyük iki deprem yaşadık. 41 binin üstünde insanımız hayatını kaybetti. 100 binin üstünde yaralımız var.  Tüm sağlık çalışanları canla başla depremin olduğu ilk günden bugüne fedakarca çalışıyor. Ambulansları umke ekiplerini, sahra hastanelerinde o bölgedeki tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında yaşananları görüyorsunuz.” şeklinde konuştu.

“ÇALIŞANLARIN AÇIKÇA ZULME UĞRADIĞINI, SİSTEMATİK MOBBİNG YAPILDIĞI GÖSTERMEKTEDİR”

Bazı kurumlarda idarecilerin egolarını tatmin ettiği ve çalışanların zulme uğradığı iddiasında bulunan Özübek; “İlimizin de deprem kuşağında olduğu düşünüldüğünde kamunun acil hizmetleri için buradaki hassasiyetimizin çok daha yüksek olması gerekiyor. Bu kurumlar stratejiktir, buna göre bir değer verilmelidir. Fakat bazı kurumlarımızda yaşananlar ve idarecilerin tavırları buralarının bırakın stratejik bir kurum olarak görülmeyi, idarecilerin egolarını tatmin ettiği mekanlar olarak faaliyet gösterdiğini, çalışanların açıkça zulme uğradığını, sistematik mobbing yapıldığı göstermektedir” dedi.

 “KENDİSİNİ BABASININ ÇİFTLİĞİNDE SANAN BİR YÖNETİCİ ÇALIŞANLAR ARASINDA AYRIMCILIK YAPMAKTA” 

Türk Sağlık Sen Bolu Şube Başkanı Furkan Özübek,  bolu 112 acil çağrı merkezi yöneticileri hakkında şikayetler geldiğini ve yöneticilerin çalışanlara ayrımcılık yaptığını vurgulayarak; “Maalesef deprem gibi yıkıcı afetlere her zaman hazır olmamız gereken ilimiz Bolu’da da çalışan arkadaşlarımızdan gelen yoğun şikayetlerden böyle bir kurum haline dönüşmek üzere olan 112 Acil çağrıları karşılama merkezimizdir. Burada kendisinin babasının çiftliğinde sanan bir yönetici çalışanlar arasında ayrımcılık yapmakta, çalışanların ihtiyaçlarının karşılanması ile ilgili iş ve işlemleri yok saymakta, Merkezin çalışanlar adına adeta bir çile merkezine dönüşmesi için elinden geleni yapmaktadır. Çalışanların ailelerine bile zulüm edilmekte, çocuklarının içeri alınmaması gibi garip talimatlar verilmektedir.  Yemekhaneden tuvaletlere kadar çalışanlar için tüm kullanım alanlarında eksiklikler ve hijyen açısından sorunlar vardır. Fakat bunları dert etmeyen malum yönetici bazı çalışanlarla çeşitli oyunlar oynayarak vaktini geçirmektedir.” İfadelerine yer verdi.

Genel Sağlık İş: Memur Yok Sayıldı Genel Sağlık İş: Memur Yok Sayıldı

“MALUM YÖNETİCİNİN TALİMATIYLA İÇERİ ALINMADIK”

Özübek, kendilerine gelen şikayetleri yerinde görüp değerlendirmek için kuruma gittiklerini dile getirerek içeri alınmadıklarını kaydetti. Özübek; “Bu kadar yoğun şikayetlerin çalışanlar tarafından bize iletilmesi nedeniyle kuruma giderek çalışanlar görüşmek istediğimizde hukuksuz bir şekilde güvenlik görevlileri tarafından malum yöneticinin talimatıyla içeri alınmadık. Kurumu kendi babasının çiftliği olarak gören bu şahıs ve onun her dediğini emir telakki edenler açıkça suç işlemişlerdir. Cebir veya tehdit kullanılarak ya da hukuka aykırı başka bir davranışla bir sendikanın faaliyetlerinin engellenmesi halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. Şeklindeki açık kanun hükmüne muhalefet edenler hakkında gereği yapılacaktır.” diye konuştu.

“BU ŞAHSIN YAPTIKLARINI YANINA KAR BIRAKMAYACAĞIZ”

112 acil çağrı merkezinde yaşananları Ankara’da tüm yetkili mercilerle paylaşacaklarını ifade eden Özübek; “Hiç kimse merak etmesin bu şahsın yaptıklarını yanına kar bırakmayacağız. Hukuk önünde hesap soracağız. Bu durum Ankara’daki tüm yetkililer ile de paylaşacağız.  Hiç kimse ne devletin üstündedir ne de Kamu hizmeti kimsenin keyfinin emrindedir. Çalışanlar için gereğini yapmaya ve tüm platformlarda bunun mücadelesini vereceğimizden herkesin emin olmasını istiyor, saygılar sunuyorum.” dedi.

Kaynak: Köroğlu Gazetesi

Editör: Ertuğrul Gülmez