Can Radyo’da Gazeteci Yazar Erkan Doğan’ın programına konuk olan Demokratik Sağlık Sen Genel Başkanı Togan Demircan, Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesinde “vip hemşirelik” kavramını gündeme taşıdı.

Sağlık Bakanlığı Yönetmeliğinde Olmamasına Rağmen Çiğli’deki Eğitim Araştırma Hastanesinde 2 yıl önce uygulamaya sokulan “vip hemşirelik” denilen sistemi Sağlık Bakanlığı, İl Sağlık Müdürlüğü ve Yönetim Hizmetleri Müdürlüğü başta olmak üzere 3 yere soruşturma açılması talebiyle bildirdiklerini söyleyen Demircan, ancak müracaatlarına rağmen herhangi bir soruşturma açılmadığını kaydetti.

Ali Yalçın'dan 'Toplu Sözleşme' Sürecindeki Açıklamalar Ali Yalçın'dan 'Toplu Sözleşme' Sürecindeki Açıklamalar

VİP hasta ve hasta yakınlarına sivil kıyafetli hemşireler refakat ediyor” diyen Demircan, hemşirelerin de bu durumu neden kabul ettiklerini anlayamadığını kaydetti.

VIP hemşirelik diye yönetmelikte böyle bir şey yok. Liyakatlı bir idarecinin böyle bir şeye asla müsaade etmeyeceğini biliyoruz. Sorumlu hemşirelerin görevi o partilerin yakınlarını acilde karşılamak değildir. İzmir adına da çok üzücü bir durum bu durumda olan arkadaşlarımız bize ulaşabilirler kendilerine her türlü yardımcı olabiliriz” dedi. Demircan, hastane yeni yönetiminin VIP Hemşirelik uygulamasına son verdiğini sözlerine ekledi.

“Sağlık Camiasının Sorunlarının Takipçisiyiz”

Demokratik Sağlık-Sen Genel Başkanı programda, banka promosyonları, taban teşvik ödemeleri, atama bekleyen sağlık çalışanları, sözleşmeli yönetici sistemi, sağlıkta mobbing, görevi başında vefat eden sağlık çalışanlarının şehit statüsünde sayılması konuları başta olmak üzere sağlık camiasında yaşanan sorunlara ilişkin soruları yanıtlayarak açıklamalarda bulundu.

Kaynak: BSHA

Editör: Ertuğrul Gülmez