Tek Sen Konfederasyonu tarafından yapılan açıklamada Türkiye’de 9.500 TL olan açlık sınırına dikkat çekilerek bu rakamın 4 kişilik bir ailenin sadece beslenme masrafı olduğu belirtildi.

Türkiye'de yaşayan işçinin, çiftçinin, memurun, asgari ücretlinin, emeklinin açlık sınırı geçen ay itibarıyla 9.500 liradır. Açlık sınırı 4 kişilik bir ailenin sadece beslenme masrafıdır.

Sağlık Sen: Çalışanlara Seyyanen Zam Yapılmalı! Sağlık Sen: Çalışanlara Seyyanen Zam Yapılmalı!

Kira, ulaşım, eğitim, sağlık, faturalar gibi bir çok geniş kalem eklendiğinde ise ortaya çıkan rakam ise YOKSULLUK SINIRIDIR. Yoksulluk sınırı ise 32.000 liradır. Birde Tek kişinin "YAŞAMA MALİYETİ" vardır. Bu rakam ise 12.500 liradır.

Asgari ücret 8.500 liradır. Servis + Yemek ücretleriyle birlikte bu ücret 12.000 lirayı bulmaktadır. Emekli ücretleri 7.500 lira ve en düşük memur maaşı ise 10.522 lira olup yol ve yemek yoktur. ortalama memur ücreti ise 12.000 liradır.

Asgari ücretlisi, memuru, emeklisi dahil ülkenin neredeyse %85'i açlık sınırında "HAYATA TUTUNMAYA" çalışıyoruz. Aç olduğumuzu, geçinemediğimizi, zor günler geçirdiğimizi, çocuklarımıza harçlık veremediğimizi, evlatlarımızın evlenemediklerini, işsiz olduklarını, çarşı pazarın ateş pahası olduğunu görmek için KÖR olmak gerekir.

YETKİ verdiğimiz konfederasyonların hallerine bakın! "Ek Zam Şart Oldu!" diyorlar. Rakam telaffuz edemiyorlar. Mesela %15'e razı mısınız? %20, %50, %100? nedir sizin talebiniz? ben söyleyeyim! hiçbir şey İSTEYEMEZLER! 14 yıldır hep aynı taktik! sadece hükümetin verdiğini alkışlarlar ve memur kazandı! derler. Bütçeden Hakkımızı, refahtan payımızı aldık derler. yedirirler. 14 yılda memurlara getirdikleri nokta; Açlık, Yoksulluk ve Buhrandır.

Bunlar Yetkiyi aldıklarında memurlar ev ve araba alabiliyordu. Kiralarını ödeyebiliyor, faturaları dert etmiyordu. çarşı pazar alışverişini rahat rahat yapabiliyordu. Çocuklarını okutabiliyor ve evlendirebiliyor, torunlarına oyuncak alabiliyorlardı. Hatta emekli olduklarında sıkıntısız evini alabiliyorlardı.

Yetkili Konfederasyon milyonlarca memuru ve emekliyi nerden alıp nereye getirdiklerini bilmiyorlar mı? Elbette biliyorlar. Kamu çalışanlarının açlıkla sınandığını bilmiyorlar mı? elbette biliyorlar. Bunların, memur sorunlarına kör, sağır ve dilsiz olmaları görevlerinin gereğidir.

Kamuda görev yapan tüm devlet memurları bilmelidir ki, bugün yaşadığımız açlığın, yokluğun, mutsuzluğun ve buhranın sorumlusu 14 yıldır yetki verdiğimiz yetkili konfederasyon ve sendikalardır.

Devlet memurlarına yapılacak zam konusundaki talebimiz nettir.

YOKSULLUK SINIRINDA ÜCRET İSTİYORUZ VE EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞININ 32.000 LİRA OLMASINI TALEP EDİYORUZ.

Mahkemeden İdari İzinlerde Tutulan Nöbet Ücretleri Hakkında Önemli Karar Mahkemeden İdari İzinlerde Tutulan Nöbet Ücretleri Hakkında Önemli Karar

YETKİLİ KONFEDERASYON SEN NE İSTİYORSUN?

Editör: Ertuğrul Gülmez