Sağlık-Sen, üniversitelerde görev yapan sağlık çalışanlarının yaşadığı sorunları tespit edecek, sorunlara çözüm arayacak ve bunları rapor haline getirecek “Üniversiteler Komisyonu”nu kurdu. “7. Dönem Toplu Sözleşme” gündemiyle ilk toplantısını bugün gerçekleştiren komisyon, aynı zamanda kuruluş amacını, işleyiş şeklini ve çalışma alanlarını belirledi.

Genel Başkan Mahmut Faruk Doğan başkanlığında gerçekleşen toplantıya Sağlık-Sen üniversite şube başkanları ile yönetim kurulu üyeleri, hukuk ve mevzuat uzmanları katıldı.

Sorunlara Yönelik Görüş Alışverişinde Bulunuldu

Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Irgatoğlu’nun komisyonun işleyişiyle ilgili yaptığı açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda, üniversite şube başkanları hem sahada yaşanan sorunları dile getirdi hem de bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerini paylaştı.

Toplantıda, üniversitelerin özerk yapısından kaynaklanan farklılıklar, mevzuat kaynaklı yaşanan sorunlar, ek ödeme adaletsizliği, çalışanların tayin hakkının olmaması, iş yoğunluğu ve personel yetersizliği gibi birçok soruna dikkat çekildi.

Gündeme dair değerlendirmelerin yapıldığı toplantıda, sorunlara yönelik karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

Rapor Hazırlanarak Yetkililere Sunulacak

Toplantıda, üniversite hastaneleri ve Sağlık Bakanlığı arasında uygulama birliğinin sağlanmasında ihtiyaç duyulan konular hakkında atılması gereken adımlar belirlendi.

Aynı zamanda sorunlara yönelik çözüm önerilerinin bir rapor haline getirilerek başta Cumhurbaşkanlığı ve YÖK’e, ilgili kurum ve kuruluşlara iletilmesi kararlaştırıldı.

7. Dönem Toplu Sözleşme talepleri için komisyon tarafından teklif ve taleplerin belirlenmesi, bununla birlikte de saha araştırması yapılması konusunda mutabık kalındı.

Sağlık-Sen Üniversiteler Komisyonu şu isimlerden oluştu:

Komisyon Başkanı Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Irgatoğlu

Komisyon Sekreteri Ankara Üniversiteler Şube Başkanı Ercan Öztürk

Komisyon Üyesi Antalya Üniversite Şube Başkanı Hasan Basri Bozkurt

Komisyon Üyesi İstanbul Üniversiteler Şube Başkanı İsmail Çor

Komisyon Üyesi Kocaeli Üniversite Şube Başkanı Mustafa Resul

Komisyon Üyesi Konya Üniversite Şube Başkanı Mithat Şafak

Hekim, Tıbbi Sekreter Oldu! Hekim, Tıbbi Sekreter Oldu!

Komisyon Üyesi Zonguldak Üniversite Şube Başkanı Yiğit Osman Darıcı

Editör: Ertuğrul Gülmez