4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu gereğince yetkili sendikanın belirlenmesi amacıyla en çok üyeye sahip sendikanın tespit çalışması her yıl 15 Mayıs itibariyle yapılıyor.

Genel Sağlık İş: Memur Yok Sayıldı Genel Sağlık İş: Memur Yok Sayıldı

2023 yılında da 15 Mayıs itibariyle Sağlık Bakanlığı tarafından üye tespit çalışması yapılarak kamu görevlilerinin sendikalara göre toplam sayılarını belirten ve kamu işvereni ile sendikalar arasında imzalanan toplantı tutanağı formları Mayıs ayının son gününe kadar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bildirilecek.

İl sağlık müdürlükleri başta olmak üzere bağlı birimler, eğitim ve araştırma hastaneleri, devlet hastaneleri bünyesinde kurum amiri, işyeri tahakkuk servisi yetkilisi ve kurumdaki sendika temsilcilerinin katılımı ile sendika üye tespit toplantısı düzenlenecek, toplantı sonucunda tarafların imzaları ile birlikte sendika üye sayıları tutanak şeklinde il sağlık müdürlüklerine gönderilecek.

15 Mayıs 2023 tarihini takip eden 2 iş günü içerisinde sendika üye tespit toplantısının yapılması bekleniyor.

Öte yandan özellikle sosyal medyada, “15 Nisan’da sendika ikramiyesi olarak bilinen toplu sözleşme ikramiyesinin alındıktan sonra 16 Nisan’dan itibaren sendikanızı değiştirebilir, sendikamızdan istifa edebilirsiniz” şeklinde yapılan paylaşımlar eksik bilgiden kaynaklı yanlış bilgilendirme içermektedir.

16 Nisan 2023 tarihinde sendikasından istifa eden kişi, 15 Nisan’da hangi sendikanın üyesi ise Mayıs ayında yapılacak sayım da o sendikada kabul edilmektedir. Kısaca sendika istifası 1 ay sonra yürürlüğe girmektedir.

Sendika üyelikten çekilme yani istifa formlarının kurum evrak kayıt tarihi 14 Nisan 2023 tarihine kadar olanların (14 Nisan dahil) 15 Mayıs 2023 tarihinde üyelikten çekildiği sendikaya aidat kesintisinin yapılmaması gerekiyor.

Diğer taraftan üyelikten çekilme istifa formlarının 15 Nisan 2023 (15 Nisan dahil) tarihinden sonra evrak kayıt birimine giren sağlık personellerinin ise 15 Mayıs 2022 tarihi itibariyle üyelikten çekildiği sendikaya üye aidatı kesintisinin yapılMASI gerekiyor.

Editör: Ertuğrul Gülmez